Pasta yerine, doğum günü kebabı yaptılar

İşletme sahibi Mehmet Akif Kardaş, “Oluşturduğumuz lezzetlerle klasik etçi anlayışının dışına çıkmak ve müşterilerimize klasik lezzetleri yenilikçi bir biçimde sunmak istedik. İstanbul’un çok özel görünümleri eşliğinde sunduğumuz lezzetleri sahip olduğumuz misyon ve vizyona uygun bir biçimde ve hijyenik şartlar içerisinde hazırlıyoruz” tabirlerinde bulundu.

Doğum günü kebabının hem görsel hem de lezzetinin istedikleri üzere olduğunu belirten Mehmet Akif Kardaş, “Kebap bilindiği üzere Ortadoğu’nun en tanınan yemeği ve dünyanın birçok ülkesine yayılmış durumda. Farklı kebap çeşitleri bulunmakla birlikte genel olarak kebaplarda makul standartlara uyuluyor. Kebabın kökeni çok eskilere dayanıyor. Biz de klasik kebap lezzetini farklı bir görsel üzerinden sunmak ve kebabın lezzetini artırmak istedik” diye konuştu.

Hem görseli hem de lezzeti müşterilerimizin beklentilerini karşılıyor

Doğum günü kebabı hakkında açıklamalarda bulunan Mehmet Akif Kardaş, kebabın içeriği ve yapılış süreci hakkında yaptığı açıklamada, “Doğum günü kebabı aslında tam da ismine yakışır bir manzaraya sahip. Nasıl ki doğum günü pastalarının kat kat bir imajı var, doğum günü kebabınında da birebir manzarada olduğunu söyleyebilirim. Kat kat oluşturduğumuz kebabın her katında farklı kebap çeşidi bulunuyor. Yani farklı kebaplar tıpkı anda tadılabiliyor” diyerek kelamlarına şu biçimde devam etti:

“Dört kat olarak hazırladığımız kebap içerisinde iki başka tepsi kebabı yer alıyor. Kebapta patlıcan, özel soslu kuzu şiş başta olmak üzere çok özel materyaller kullanıyoruz. Kullandığımız gereçler kadar bu gereçleri bir ortaya getirme halimiz de çok özel. Hazırladığımız kebabın lezzeti epey uygun. Bu nedenle müşterilerimizin sunduğumuz kebaptan hoşnut kaldığını söyleyebilirim. Yanık Köşk olarak temel amacımız, klasik lezzetleri hem görsel hem de lezzet açısından çok daha ilgi cazip hale getirmek. Zati bu çeşit lezzetler hafızalarda çok özel bir yere sahip. Bizim üzere işletmelerin lezzetleri özel sunumlarla müşterilere sunması ise bu cins lezzetlerin daha çok ön planda yer almasını imkanlı hale getiriyor. Bu nedenle müşterilerimizden aldığımız geri dönüşler ile lezzetlerimizi görsel açıdan çok daha ilgi cazip bir hale getiriyoruz.”

Yazılım ve sanayi mühendisi olan işletme sahibi Mehmet Akif Kardaş, öbür alanlarında olduğu üzere uzun vakittir faaliyet gösterdiği gastronomi alanında da inovatif bakış açısıyla yenilikler yapmaya devam edeceğini beyan edip Doğum Günü Kebabı’nı tescil ettiklerini söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.