Putin’den Herson ve Zaporijya için Rus vatandaşlığı adımı

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı operasyon ile başlayan iki ülke ortasındaki savaş 3’üncü ayı geride bıraktı.

Savaşın birinci periyodunda Ukrayna’nın başşehri Kiev’i kuşatan Rusya, büyük direniş sergileyen Ukrayna karşısında geri çekilerek doğuya yöneldi.

Ukrayna’nın doğu kentlerinde ağırlaşan çatışmalar devam ederken Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’den bu bölgedeki Herson ve Zaporijya kentlerinde yaşayanlara yönelik yeni bir adım geldi.

Rus vatandaşlığına geçişte kolaylık sağlanacak

Putin bu kentlerde yaşayanların Rus vatandaşlığına alınmasını kolaylaştırıcı karar imzaladı.

Rusya Yasa Portalı’nda yayımlanan Putin’in imzaladığı karara nazaran, 2019’da onaylanan kelamda Donestk ve Luhansk Cumhuriyetlerinde yaşayanların Rus vatandaşlığına geçişini kolaylaştırıcı düzenlemeye ekler yapıldı.

Buna nazaran, Donestk ve Luhansk’ta yaşayanların yanı sıra Ukrayna’nın Zaporijya ve Herson bölgelerinde yaşayanların da Rus vatandaşlığına geçişinde kolaylık sağlanacak.

Referandum tezleri

Rusya’nın 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’da sürdürdüğü taarruzlarda Herson’un tamamı ile Zaporijya’nın bir kısmı Rus ordusunun denetimi altına geçmişti.

Herson’un referandum ile Rusya’ya katılacağı tarafındaki argümanlar hakkında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Ukrayna halkının kendi mukadderatını kendisinin belirleyeceğini” bildirmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.