Savaştan kaçırılan Ukraynalı çocuklar, oyun oynadıklarını sanıyor

Ukrayna’da yetimhanede yaşayan, savaş başlayınca güvenlik açısından Antalya’ya getirilen çocuklara travma yaşamamaları için tahliye süreci, oyun üzere anlatıldı. Ukrayna’nın Antalya Konsolosu Buyruk Rustamov, “Onlara makus güçlerin ülkeyi ele geçirmeye çalıştığını, ordumuzun ülkemizi koruduğunu, makus güçler kovulduğunda tekrar ülkemize gideceğimizi söyledik” dedi.

Ukrayna ve Rusya ortasındaki savaş devam ederken, Ukraynalılar daha inançlı olan hudut ülkelere sığındı. Türkiye’ye gelen Ukraynalıların çoğunluğu ise Antalya’daki yakınlarının yanına ya da kiraladıkları meskenlere yerleşti. Savaştan evvel ülkenin farklı bölgelerindeki yetimhanelerde yaşayan 3-15 ortası yaş kümesindeki yetim çocuklar, birtakım yetimhanelerin Rusya tarafından maksat alınması üzerine uçakla Türkiye’ye getirildi. Antalya’da bugün prestijiyle 1000 çocuk, bilgileri bilinmeyen tutulan otellerde konuk ediliyor.

OYUN İÇİNDE OLDUKLARINI SANIYORLAR

Ukrayna Antalya Konsolosu Buyruk Rustamov ile bağlantı içinde olan STK ve vakıflar, çocukların tüm gereksinimlerini karşılıyor. Savaş öncesinde anne ve babalarını kaybedip travma yaşayan çocukların savaştan mümkün olan en az formda etkilenmesi için tahliye süreci oyuna dönüştürüldü. Ukrayna’dan Türkiye’ye gelişlerinin oyunun bir modülü olduğunu düşünen Ukraynalı çocuklar, kendilerini oyunun içinde düşünerek günlerini eğlenerek geçiriyor. (HABER MERKEZİ)

Ukrayna’nın Antalya Konsolosu Buyruk Rustamov, “Çocuklar yetimhanelerden geliyor. Onların yaşadığı bölgelere kadar ilerledi savaş. Biz de 1000 civarı çocuğu Antalya’ya getirdik. Çocuklar burada çok memnun. Neden Türkiye’ye geldiklerini sorduklarında, onlara bir oyun anlattık. Makûs güçlerin ülkeyi ele geçirmeye çalıştığını bizim ordumuzun ülkemizi koruduğunu, makûs güçler kovulduğunda ise yine ülkemize gideceğimizi söyledik. Onlar şimdilerde Türkiye’ye emanet” dedi.

Antalya’da çocukların günlerini dolu dolu geçirmesi için farklı etkinlikler de planlanıyor. Bu kapsamda Muratpaşa Belediyesi de 35 oyun kümesi bulunan 15 dönüm arazi üzerine şurası Teneffüs Park’ın kapılarını çocuklara açtı. Her gün farklı bir küme Ukraynalı yetim çocukları ağırlayan Teneffüs Park’ta çocuklar oyun kümelerinin keyfini sürüp eğlenceli anlar yaşadı.

Muratpaşa Belediye Lider Yardımcısı Oya Kansu, konuklarının çok özel olduğunu belirterek konsolosluğun taleplerini daima karşılamaya çalıştıklarını söyledi. Otellerde konuk edilen Ukraynalı yetim çocukları memnun etmek için Teneffüs Park’ın kapılarını onlara açtıklarını kaydeden Kansu, “Burayı görünce çok memnun oldular. Biraz sohbet ettiğim çocuklar da oldu. Gözlerindeki ışıltıyı görünce onlar ismine keyifli oldum” diye konuştu. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.