Sıhhat sistemi alarm veriyor

CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi, raporunu yazdı… Birçok vilayette, bayan doğum, onkoloji, genel cerrahi, kulak burun boğaz, iç hastalıkları uzmanı yok. Ameliyatlar da yapılamıyor.

CHP Genel Lider Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Sağlık Sisteminde Alarm” başlıklı raporunu Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu’na sundu. İlgezdi “Ağrı’da bayan doğum uzmanı bile yok. Birçok vilayet ve ilçede çocuk tabibi yetersiz. AKP iktidarında canın değeri yok” dedi. İlgezdi’nin raporundan kimi başlıklar şöyle: Bursa’da Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyelerinden biri raporlu, başkası de istifa ettiği için çocuk onkoloji kliniği süreksiz tahlillerle yönetilmeye çalışılıyor. Burdur Devlet Hastanesi’nde anjiyo ünitesi olmadığı için kalp krizi şikâyetiyle hastaneye başvuranlara dilaltı hapı verilip, Isparta’ya sevk ediyor. Hastalar yolda vefat ediyor.

HİÇ DOKTOR GELMEDİ

Çanakkale Devlet Hastanesi’nde çocuk kardiyoloji kısmı yok. Gelibolu Devlet Hastanesi’nde bayan hastalıkları, kardiyoloji, nöroloji, göğüs hastalıkları tabipleri olmadığı için kısımlar hizmet veremiyor. Ezine Devlet Hastanesi’nde de KBB tabibi yok. İstanbul Gaziosmanpaşa Araştırma Hastanesi’nde endokrin, Gaziosmanpaşa Fizik Tedavi Hastanesi’nde romatoloji kısmı kapandı. Okmeydanı Ağız ve Diş Sıhhati Hastanesi’nde tüm ortodonti uzmanları istifa etti. Kars’a onkoloji kısmı kurulduğundan beri hiç tabip gelmedi. Nöroloji, göğüs cerrahisi, enfeksiyon hastalıkları, çocuk cerrahisi üzere pek çok kısımda öğretim vazifelisi yok. 3 milyon 200 bine mal olan suda doğum ünitesi hekim olmadığından kullanılamıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.