Steam Deck de desteklenen oyun sayısı açıklandı

Steam Deck de desteklenen oyun sayısı açıklandı

Steam Deck’den haber var! Desteklenen oyun sayısı açıklandı. Taşınabilir oyun konsolu ya da daha eski ismiyle “el oyun konsolu”, tarihi eskiye dayanan ancak gelişimi beklenenin çok altında kalan bir pazar. Bugüne kadar birçok önemli isim taşınabilir el konsolu üretmiş ancak bunların çok büyük bir kısmı hüsranla bu pazardan çekilmişti. Bir isim hariç: Nintendo

Yıllardır taşınabilir oyun konsolu denildiği zaman akla gelen ilk isim Nintendo olur. Bununla birlikte, en önemli girişimlerden biri olan PS Vita’da yine zamanının çok ötesinde bir teknolojiye sahip olmasına rağmen bir türlü beklenen atılımı gösteremeyen bir isim olarak akıllardaki yerini almıştı. Bununla birlikte PS Vita’nın başarısızlığının arkasında yatan sebep, piyasaya sürüldüğü zamanlardaki akıllı telefon çılgınlığı ve rakip olarak konsollar yerine akıllı telefonlarda bulunan oyunlarla yarışmak zorunda kalmasıydı. Hal böyle olunca da Sony bu pazarda daha fazla diretmeyi gereksiz gördü.

Ancak son zamanlarda taşınabilir oyun konsolu pazarının yeniden hareketlenmeye başladığı görülüyor. Bu kapsamdaki en önemli isimse hiç kuşkusuz Valve tarafından geliştirilen ve 25 Şubat’tan itibaren ilk ön siparişlerinin gönderimiyle piyasaya sürülmesi beklenen Steam Deck’dir.

Arkasına Steam’in gücünü alan Valve, Steam Deck ile başarılı olacağına emin. Ancak yine de işini şansa bırakmak istemeyen şirket, çıkış tarihine kadar olabildiğince çok oyunu yeni konsoluna uyumlu hale getirmeye çalışıyor.

Bir oyuncunun paylaştığı bilgiye göre, şu an itibariyle Steam’de yer alan 250’den fazla oyunun 112’si yeni konsolda tam uyumlu şekilde çalışıyor. Geriye kalan oyunlardan 108 tanesinin üzerinde çalışılmaya devam ediyor ki bunlara genel itibariyle birkaç ince ayar yapılması yeterli olacak. Bununla birlikte gelen bilgilere göre 38 oyunun ise Steam Deck tarafından desteklenmediği iddia ediliyor.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.