Tarihi kapılar, pencereler, fil dişleri… Her şeyi çalmışlar!

Operasyon, İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince, gerçekleştirildi. Polis ekipleri tarihi eser kaçakçılığı suçlarına yönelik yapılan çalışmalar sırasında, bazı şüpheliler belirledi. Şüphelilerin depo olarak kullandığı adres tespit edildi. Belirlenen adrese baskın düzenlendi. Operasyonda, 3 şüpheli yakalandı.

EL İŞÇİLİĞİ ESERLER

Yapılan aramalarda, çalıntı olduğu değerlendirilen, el işçiliği ile yapılmış 32 ahşap kapı, 27 adet kalem işi ve el işçiliğiyle süslemeli ahşap pencere, 5 ahşap tavan göbeği, 5 ahşap sütun, 5 sütün başı ele geçirildi. Ele geçirilen pencerelerin Mevlevi dergahlarından çalındığının değerlendirildiği belirtildi. Kapıların ise bir kısmının tekke ve zaviyelerden bir bölümünün ise tarihi konak ve sosyal yapılardan çalındığı üzerinde durulduğu öğrenildi.

YURT DIŞINA SATILACAKTI

Ele geçirilen süs eşyalarının şüphelilerce satılmak üzere toplandığı, özellikle yurt dışından bazı ülkelerden bu tarz eserlere yoğun talep olduğu belirtildi.

FİL DİŞİ SÜS EŞYASI

Polisin arama yaptığı adreste satışı yasak olan fil dişinden üretilmiş 3 süs eşyası, tesbih ve doldurulmuş 2 karaca başı da ele geçirildi. Gözaltına alınan şüpheliler hakkında ‘2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa muhalefet’ ve kaçakçılık suçlarından işlem yapıldığı belirtildi.

Ele geçirilen tarihi eserlerin Türk İslam Sanatları Müzesi’ne, fil dişi süslerle karaca tahnitlerinin ise Tabiat Varlıklarını Koruma Gelen Müdürlüğü’ne gönderileceği öğrenildi. Serbest kalan şüpheliler hakkında ise adli sürecin devam ettiği ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir