Tarım personeli ailenin dramı: Hayvanların bile kimliği var, bizim yok

Adana’da 30 yıl evvel ölen babasının sadece iki erkek çocuğuna kimlik çıkarttığı 45 yaşındaki bayanın eşi üç çocuğuna da kimlik çıkartmadı. Bayanın kızı Sevda, “İneklerin, kedi ve köpeklerin bile kimliği var lakin bizim kimliğimiz yok” diye siyan etti.

Şanlıurfa’da tarım personeli olan Bozan Akşam (85), 65 yıl evvel kimliği olmayan Ayşe (80) ile dini nikahla evlendi. Çiftin bu evlilikten ikisi erkek toplam sekiz çocukları dünyaya geldi. Lakin baba Bozan Akşam, teze nazaran iki erkek çocuğuna kimlik çıkarttı, kalan 6 kızına ise kimlik çıkartmadı.

Baba Bozan Akşam ve eşi Ayşe ise 30 yıl evvel vefat etti. Kimliği olmayan beş kız kardeşten ise yalnızca Adile (50), evlenirken eşi Kadir Beyaz’ın (52) aracılığıyla kimlik çıkarttı.

Kimliği olmayan kız kardeşlerden Sabiha (45), 20 yıl evvel Mehmet Ali Şahinoğlu (40) ile dini nikahla evlendi. Çiftin bu evlilikten Kenan (18), Sevda (16) ve Cengiz (12) isimli üç çocuğu dünyaya geldi. Lakin baba Mehmet Ali Şahinoğlu ise eşi Sabiha’nın kimliği olmadığı için üç çocuğuna da kimlik çıkartmadı. Bu nedenle çocuklar da okula gidemedi ve hiçbiri okuma yazma öğrenemedi.

Tarım personeli aile bir mühlet evvel Adana’nın Yumurtalık ilçesine bağlı Kuzupınarı Mahallesi’ne geldi. Burada Mehmet Ali Şahinoğlu bir kabahatten ötürü cezaevine girdi ve 10 yıl ceza aldı. Eşi Sabiha ise kendisi ve çocukları ismine kimlik çıkartmak için müracaat yaptı. Lakin müracaat yaptığı nüfus müdürlükleri prosedür gereği evvel DNA testlerinin yapılması gerektiğini akabinde kimliğin çıkartılabileceğini bildirdi.

İKİ YILDIR BEKLİYOR

Anne ve babasının mezarının açılması için iki yıldır beklediğini söyleyen Sabiha, yıllardır kendisi ve çocukları için hayalini kurduğu kimliklere kavuşmak için bekliyor.

4 sene evvel kötüleşip hastaneye kaldırılan anne Sabiha’ya kalp ve tansiyon hastalığı tanısı konuldu lakin kimliği olmadığı içinde tedavi edilemedi. Hastaneye de gidemeyen genç bayan, komşularının verdiği ilaçları kullanıyor.

“ANNEM KÜTÜKTE YOK”

Anne Sabiha, tek isteğinin kimlik olduğunu belirterek, “Benim annem kütükte yok. O nedenle bize kimlik çıkmıyor. Ben iki kez kan verdim. DNA testi için ölen annemin mezarının açılması gerektiğini söylediler. Onun için de para verdim fakat yıllar geçti yeniden de çıkmadı kimlik. Benim babam iki erkek çocuğunun kimliğini çıkartmış biz altı kız kardeşin kimliğini çıkartmamış. Benim kimliğim yok, çocuklarımın da kimliği yok. Eşim de onlara kimlik çıkartmadı. Şeker ve tansiyon hastasıyım fakat hastaneye gidemiyorum. Komşudan ilaç getiriyorum onu içiyorum. Biz kimlik istiyoruz” diye konuştu.

“DOKTORA GİDEMİYORUM”

18 yaşındaki Kenan ise kimliği olmadığı için askere gidemediğini belirterek, “Yaşım 18, askere gidemiyorum. Doktora ve okula da gidemiyorum. Babam kimlik çıkartmadı. Okula ve askere gideceğim. Kimlik istiyorum” dedi.

“ÖĞRETMEN OLMAK İSTEMİYORUM”

16 yaşındaki Sevda da yetkililere seslenerek kimlik istedi. Genç kız, hayvanların bile kimliğinin olduğunu söyleyerek, babasının kimliğini çıkartmadığını söyledi. Genç kız, “İneklerin, kedi ve köpeklerin bile kimliği var fakat bizim kimliğimiz yok. Lütfen yardım edin ve kimliğimizi çıkartın. Okula ve hastaneye gidemiyorum. Okumak, öğretmen olmak istiyorum. Ben okumadım, çocuklar okusun” sözlerini kullandı.

Ailenin en küçük çocuğu Cengiz ise kimliği olmadığı için okula gidemediğini ve okula gidip büyüyünce öğretmen olmak istediğini söyledi.

ÇOCUKLAR OKULA GİDEMİYOR

Kimliksiz Sabiha’nın kız kardeşinin kocası Kadir Beyaz ise kayınbabasının yalnızca iki erkek kardeşe kimlik çıkarttığını anlattı.

Beyaz, “Zamanında iki erkek kardeş için babası kimlik çıkartmış. Fakat altı kız kardeşe kimlik çıkartmamış. Ben kendi eşimle evlenirken onu kendi amcamın kızı gösterdim, o denli kimlik çıkarttırdım. Baldızımın ise durumu hala bu türlü sürüyor. Eşi de cezaevinde olduğu için kimse ilgilenemiyor. Kan verdi, kanlar uyuşuyor fakat yeniden de kimlik çıkmadı. Çocuklar okula gidemiyor, okuma yazmaları yok. Gerekenin yapılmasını istiyoruz” biçiminde konuştu. (İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.