Tek seferlik görkemli taç Kral III. Charles için hazır…

Derleyen: Burçin UYSAL

Taç takmak için saatler sayan Kral III. Charles, Aziz Edward’ın tarihi tacını yıllar sonra takacak. Peki tarihi tacta bilmemiz gerekenler neler? Aziz Edward’ın tarihi tacının önemi ve özellikleri nelerdir? Kral III. Charles kaç taç takacak… Şimdi gelin hep birlikt hem bu tacın özelliklerine bakalım hem de sorulara cevap verelim…

İngiltere Kralı III. Charles, bugün Aziz Edward’ın tarihi tacını takmak için hazır. Peki bu tacın özelliği ve önemi nedir? 22 karat altından yapılmış 360 yıllık taç, 30 cm’den uzun ve yaklaşık 2.23 kg ağırlığındadır. Aziz Edward’ın tacını en son Kraliçe II. Elizabeth 1953’teki taç giyme töreninde takmış ve aradan geçen 70 yılda taç Tower of London (Londra Kalesi) dışına neredeyse hiç çıkarılmamıştır.

444 DEĞERLİ TAŞ

Yıllardır korunan taç şimdi Kral III. Charles için hazır durumda. Bünyesinde 444 değerli taşı barındıran taçta pek çok kıymetli taş da bulunuyor. Bunlar; Safir, yakut, ametist ve topaz taşları… Açık mavi ve yeşilin tonlarını içinde barındıran taçta Mine ve altın gibi değerli öğelerde yer alıyor.

“KUTSAL TAÇ”

Taç 1661 yılında II. Charles için yapılmıştı. Ancak çok daha önce yaşamış olan Anglo Sakson Kralı Aziz Edward’ın taktığı taca atfen onun ismi verilmiştir. Edward’ın tacı ölümünden sonra uzun süre kutsal emanet kabul edildi.

Ancak 1600’lerde Kral I. Charles’ın idamının ardından, Oliver Cromwell’in Parlamenterleri tarafından, diğer kraliyet eşyaları ile birlikte eritildi.

Cromwell’in ölümünün ardından, kraliyetin yeniden ilgi görmeye başlamasıyla, Kral II. Charles aralarında Aziz Edward tacının ve devlet tacının da olduğu yeni kraliyet mücevherleri sipariş etti.

Edward’ın tacının çok az sayıda değerli taşla işlendiği düşünülüyordu ancak durum pek de öyle değil… Ünlü tarihçi Anna Keay’a göre, II. Charles’ın tacında sarraf Robert Vyner’dan özel olarak kiralanan ve değeri 500 sterlini bulan elmaslar ve renkli taşlar bulunuyordu.

Öyleki tacın bant kısmında dört adet haç, zambak şeklinde arma ve ortada birleşen iki kemer bulunuyor. Kemerler, küçük altın boncuklarla kaplı. Eskiden bunların yerinde imitasyon inciler yer alıyordu.

TACIN 7’NCİ HÜKÜMDARI: KRAL III. CHARLES

Tacın tepesinde mücevherle donatılmış bir haç ve ona asılı boncuklar yer alıyor. Ayrıca yüzlerce yıllık tacın en tepesinde kraliyetin hükmettiği bir dünyayı simgeleyen küre görülüyor. Kral III. Charles ise 1661’de yapılmış bu değerli tacın 7’nci hükümdarı olmaya hazır.
MODA BU KEZ YÖN DEĞİŞTİRMEDİ

II. Charles’ın varisleri II. James ve III. William, Aziz Edward tacını takmıştı. Ancak kraliyetin beğenileri ve modanın zaman içerisinde değişmesiyle birlikte 200 yılı aşkın süre bu taç takılmamışken bazı istisnai durumlarda kraliyet törenlerinde yerini almıştı.

TACIN SERÜVENİ

1902’de Kral VII. Edward bu tacı takmayı planlamıştı ancak taç giyme töreninden önce rahatsızlanınca daha hafif olan devlet tacını takmak durumunda kaldı. VII. Edward’dan sonra V. George da bu tacı takmayı başaranlar arasındaki yerini aldı. VI. George da seçimini bu taçtan yana kullandı ve son olarak Kraliçe II. Elizabeth tacı takan son hükümdar oldu.

ARİSTOKRASİ SEMBOLÜ: ERMİN KÜRKÜ

Yüzyıllık taçta bir diğer dikkat çeken detay ise aristokrasinin sembolü olarak bilinen ‘Ermin’ detayı. Tacın bant kısmını çevreleyen Ermin Kürkü, Kakım (Mustela erminea), sansargiller (Mustelidae) ailesinden bir gelincik türünün tüylerinden elde edilmiştir. Ve bu kürk arstokrasinin sembolü olarak bilinmekle birlikte İngiltere’nin kral ve kraliçelerinin kullanmasıyla da akıllarda kalmıştır.

AZİZ EDWARD’IN TACI İLE BAŞLAYACAK DEVLET TAÇI İLE DEVAM EDECEK

Aziz Edward Tacı, Kral Charles’a Canterbury Başpiskoposu tarafından giydirilecek. Ancak Aziz Edward Tacı yalnızca bir kere takıldığı için törenden sonra Kral Charles İmparatorluk Devlet Tacı’nı takacak.
Törende Aziz Edward’ın tacını takacak olana Kral Charles törenden ayrılırken İmparatorluk Devlet Tacı’nı takarak katedralden ayrılacak.

İmparatorluk Devlet Tacı’nda yer alan değerli unsurlar ise şu şekilde:

-2 bin 900 elmas
-17 safir
-11 zümrüt
-269 inci
-4 yakutla
-170 karatlık Kara Prens yakutu (en değerlisi)

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir