TESK’ten özel bankalara kredi daveti

TESK Lideri Bendevi Palandöken, Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ni (ESOB) ziyaretinde yaptığı konuşmada, salgın sürecinde esnafın iki yıl zahmetli bir devir geçirdiğini söyledi.

Esnaf ve sanatkarların ülkenin vazgeçilmezi olduğunu lisana getiren Palandöken, şöyle konuştu:

“2 milyonun üzerinde iş yeri ve üyesi bulunan Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşuyuz. İthalat, ihracat ve istihdamda ülkenin ortalama yüzde 68’ini karşılayan ve küçük işletmelerden oluşan bir yapıya sahibiz. Ülkenin en büyük problemlerinden bir tanesi yüksek enflasyon. Çok fiyat artışları nedeniyle burada bilinmeyen maliyetler var. Kredi takviyeleri vesaire ile esnafın sıkışıklığının aşılması gerekiyor. Esnaf olmazsa ülkede küçük fidanlıkların olması mümkün değil. Bunların da ormana dönüşebilmesi için esnaf ve sanatkarlara takviye kaide.”

Kredi çekmek isteyen esnaf için bankaların mazeretler bulduğunu aktaran Palandöken, “Allah’tan esnaf kefalet kooperatifleri aracılığıyla krediye ulaşabiliyorlar. İnsanların krediye ulaşabilmesi için kullanılan çek, senet ve kredi kartı ödemeleri mani oluşturuyor. Bunların halledilebilmesi için de özel bankaların da elini taşın altına koyması gerekiyor. Ne yapmalı? Esnafa ucuz kredi temin edilmeli. Esnaf da bu biçimde girdi maliyetleri ve faizle çaba edebilsin.” dedi.

Palandöken, yaz devrindeki hasat sonrası düğün dönemi ve okulların açılma periyoduyla birlikte piyasalarda hareketlilik beklediklerini söz etti.

Konuşmanın akabinde Afyonkarahisar ESOB Lideri Cengiz Üstün, Palandöken’e ikram takdim etti.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.