Tesla, Bitcoin varlığının yüzde 75’ini sattı

Getty Images

Dünyanın en güçlü insanı Elon Musk’ın sahibi olduğu elektrikli araç şirketi Tesla, Bitcoin varlığının yüzde 75’ini sattığını ve 936 milyon dolar karşılığında nakite çevirdiğini açıkladı.

Şirket geçtiğimiz yıl Şubat ayında 1,5 milyar dolar bedelindeki en büyük yatırımını Bitcoin’de yaptığını açıkladığında dalgalanma yaşanmıştı.

Kripto paraya olan taleple 2021 Kasım’ında 68,9 bin dolara kadar yükselen Bitcoin, akabinde Haziran’a dek 19 bin dolara kadar düşerek yüzde 50’den fazla kıymet kaybetti.

Geçen yıl Bitcoin’le otomobil satışını askıya aldığını duyuran Tesla, buna sebep olarak Bitcoin madenciğinin iklim krizini olumsuz etkileyen fosil yakıt kullanımını artırmasıyla ilgili telaşlarını göstermişti. Akabinde Musk Twitter üzerinden şirketin sahip olduğu Bitcoin’i satmayacağını yazmıştı.

Tesla payları bu yıl yüzde 40’a kadar düşüş yaşadı.

Çin’deki karantinalar ve sokağa çıkma yasakları ile ithalat ve ihracata getirilen kısıtlamalar Tesla üzere şirketleri sıkıntı durumda bırakmıştı.

‘SATIŞ BİTCOİN’E KARŞI DEĞİL’

Tesla Bitcoin satışını olağan çeyrek güncellemesinin bir kesimi olarak paylaştı.

Bitcoin’in, karına ziyan veren faktörlerden biri olduğu belirtildi. Lakin şirket rekor kıran bir ikinci yarı kelamı verdi. Çin’deki fabrikadaki üretimin Covid-19 kısıtlamalarının kaldırılmasının akabinde arttığı belirtildi.

Musk, Almanya ve ABD’deki fabrikalardaki üretimde de artış yaşandığını belirtti. Daha evvel bu fabrikaların “dev para fırınları” olduğunu söylemişti.

BBC Kuzey Amerika Teknoloji Muhabiri James Clayton, Elon Musk’ın geçen yıl Tesla’nın Bitcoin’deki durumunu Twitter’a taşıdığını, şirketin Bitcoin satmayacağını söylediğini hatırlatıyor.

Tıpkı Twitter’ın satın alınmasıyla ilgili verdiği kelamlar üzere Musk’ın her duyurusunun beklendiği üzere sonuçlanmadığını belirten Clayton, bu durumun mesleğini şimdiye kadar etkilemediğini vurguluyor.

Clayton, her şey bir yana bu hareketin Musk’ın yükselmesinde katkısının olduğu Bitcoin ve kripto para için genel olarak berbat haber olduğunun unutulmaması gerektiğini de ekliyor.

Ancak Musk bu satışın Bitcoin’e karşı olmadığını, nakit paraya gereksinim duyulduğu için yapıldığını söz ediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.