TÜRGEV’in Hoş İşler Fabrikası projesi İstanbul’da tanıtıldı

Üsküdar’daki Nevmekan Sahil’de gerçekleştirilen tanıtım aktifliğine Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, TÜRGEV İdare Heyeti Lideri Fatmanur Altun, TÜRGEV İdare Konseyi Üyesi Esra Albayrak, Anadolu Ajansı (AA) İdare Konseyi Lideri ve Genel Müdürü Serdar Karagöz, TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, Türkiye Maarif Vakfı Lideri Birol Akgün, Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen, AA İdare Şurası Üyeleri Yusuf Özkır ve İsmail Çağlar ile kültür, sanat, sinema ve medya dünyasından pek çok isim katıldı.

Fatmanur Altun, tanıtım sinemaları eşliğinde gerçekleştirdiği sunumda TÜRGEV’in çalışmaları ile GİF’in öyküsünü ve maksatlarını anlattı.

Sunumun akabinde AA muhabirine açıklama yapan Altun, projenin yerlerden ibaret olmadığını ve gençlerin birbirleriyle bağ kurmaya muhtaçlık duydukları fikri üzerinden yola çıktıklarını belirterek “Gençleri bazen yerlerde, bazen de etkinliklerde bir ortaya getirmek istiyoruz. Hoş İşler Fabrikası, onlara hem bir yer sunacak hem de etkinliklerle onları bir ortaya getirecek.” dedi.

İstenilen bilgiye kolay kolay ulaşabilen bir çağda gençlere bir şeyler öğretmekten çok onları alanda aktör olarak görmek istediklerine dikkati çeken Altun şunları kaydetti:

“Gençlere bir topluluk olma imkanı sunmak istiyoruz. Birbirlerini bulma imkanı sunmak istiyoruz. Yerelden hareket eden, ulusal çapta bir ağın modülü olsunlar lakin bunu kendileri inşa etsinler istiyoruz. Yani küçük topluluklar oluştursunlar, o küçük topluluklar bir ortaya gelsin ve aslında gençler kendilerini bir muhitin modülü olarak bulsunlar.”

– “GENÇLERE FIRSAT VERMEK İSTİYORUZ”

Fatmanur Altun, gençlerin çağdaş hayatın keşmekeşi içerisinde yaşanan yabancılaşmaya bir yanıt arayışı içinde olduğunu tabir ederek “Çünkü onların bunu yapabileceklerini biliyoruz. Şayet bir yanıt verilecekse içinde yaşadığımız bu keşmekeşe, tekrar bu karşılığın gençlerden geleceğini düşünüyoruz. Biz yalnızca onlara bir fırsat vermek istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul’da 2, Ankara ve Şırnak’ta 1’er olmak üzere 4 adet GİF yerinin bulunduğu bilgisini veren Altun, “Buralarda atölyeler var, seminerler yapılıyor. Ders çalışma ortamları, kütüphaneler var. Gençler buraya geliyorlar ve istedikleri üzere vakit geçirebiliyorlar.” dedi.

Altun, gençlerin ders çalışmak, kitap okumak ve kendilerini geliştirmek için yerlere muhtaçlık duyduklarını, konut ortamlarının buna uygun olmadığını, kütüphanelerin de tıka basa dolu olduğunu söz etti.

Farklı bir çalışma ile gençlere takviye verilmesi gerektiğini vurgulayan Altun, “Biz de işte o muhtaçlıktan yola çıkarak gençlere bu yerleri sağlayacağız. Diyoruz ki buraları, bu toplulukları gençler inşa etsin, içlerini kendileri doldursunlar. Onların istediği istek ettiği üzere birbirleriyle bağlansınlar ve büyük bir muhit oluşsun istiyoruz.” formunda konuştu.

 “GÜZEL İŞLER FABRİKASI” HAKKINDA

TÜRGEV’in genç ve yetişkin öğrenciler için fiyatsız, erişilebilir, konforlu bir çalışma ortamı sunmak emeliyle gerçekleştirdiği proje ile genç ve yetişkin öğrencilere fiyatsız, erişilebilir ve konforlu bir çalışma ortamı sunuluyor.

Şu anda GİF Ankara, GİF Safveti Paşa, GİF Vezneciler ve GİF Silopi olmak üzere 4 yeri bulunan Hoş İşler Fabrikası, lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için sağlıklı bir çalışma ortamı, temel kaynaklar ve eğitim takviyesi sunan fizikî etüt ve aktiflik merkezleri olarak hizmet veriyor.

GİF ile Türkiye’nin her yanında öğrencilerin inançla ve konforla faydalanabileceği ders çalışma ve aktiflik merkezleri oluşturmanın yanı sıra akademik, mesleksel ya da ferdî çalışmaları için fizikî ve donanımsal imkanlar sunmak hedefleniyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.