Twitter kurucusu Jack Dorsey Facebook’u eleştirdi

Twitter kurucusu Jack Dorsey Facebook’u eleştirdi

Birçok kişinin yakından tanıdığı Twitter kurucusu Jack Dorsey yeni bazı değerlendirmeler yaptı. Bildiğiniz üzere Facebook ismini değiştirdi ve Meta olarak anıldı. Her ne kadar markanın ismi değişmiş olsa bile projeleri çok büyük bir değişiklik yaşamadı. Yaklaşık olarak 2 yıldır üzerinde çalışılan Diem bunun en bariz örnekleri arasında yer alıyor.

Jack Dorsey işte tam olarak bu konu üzerine konuştu. Katıldığı bir konferansta ona Facebook Diem projesi soruldu. Mark Zuckerberg bu projenin Silvergate Capital isimli şirkete satıldığını açıklamıştı. Böylece Facebook projeden tamamen vazgeçmiş oldu.

Ortaya çıkan son detaylara göre Twitter kurucusu bu projeden zaten başından beri rahatsızdı. Kendisi yaptığı açıklamalarda Meta platformunun en büyük hatasının merkezi bir kripto para olduğunu söyledi. Eğer Bitcoin gibi açık kaynak bir projeye yer verseydi şu an başarılı olabilirdi.

Kripto paraların en önemli özelliği herhangi bir merkezinin olmaması. Bu durum onu herhangi bir devletin veya şirketin kontrolünden tamamen çıkarıyor. Facebook tarafından geliştirilen Diem projesi işte tam olarak bunun için ortaya atılmıştı. Yani kripto paralar merkezi hale gelecekti.

Twitter kurucusu Dorsey yaptığı açıklamalarda bu projenin tamamen zaman kaybı olduğunu belirtti. Ona göre Meta daha merkeziyetsiz projeler geliştirmeli. Böylece kripto para ruhuna yakın işler yapabilir. Kendisi Meta’nın bu projeden çok şey öğrendiğini düşünüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.