Ukrayna Devlet Başkanlığı: Darya Dugina’nın vefatıyla temasımız yok

Rus siyaset uzmanı Aleksandr Dugin’in kızı Darya Dugina’nın vefatına ait konuşan Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, “Biz Rusya üzere kriminal devlet değiliz” dedi. Kiev idaresinin Darya Dugina’nın vefatıyla rastgele bir teması olmadığını savunan Podolyak, Ukrayna merkezli ICTV kanalına bağlanarak açıklamalarda bulundu.

Kanalın sunucusu, Podolyak’a, “Dün Moskova’da meydana gelen terör olayında Rus ideoloğu Dugin’in kızının vefatıyla ve Rusların tansiyonu artırmaya yönelik uğraşları ile ilgili ne düşünüyorsunuz?” sorusunu yöneltti. Podolyak, Rusya’nın, kamuoyunda tansiyonu artırmaya yönelik eforları sürdürdüğünü savunarak, AA’nın aktardığına nazaran şöyle konuştu: “Ukrayna’nın bununla hiçbir ilgisi olmadığını vurgulamak istiyorum. Muhtemelen ülkede askere alma uygulamasını yaygınlaştırmak istiyorlar. Onlar şunu anlamıyorlar; Biz Rusya üzere kriminal bir devlet değiliz.”

RUSYA SORUŞTURMA KOMİTESİ: PLANLI BİR BİÇİMDE ÖLDÜRÜLDÜ

Geçtiğimiz saatlerde Rusya Soruşturma Komitesi’nden yapılan açıklamada, Dugina’nın ‘planlı’ formda öldürüldüğü bildirilmişti. Dugina’ya yönelik cürüm işlendiği kaydedilen açıklamada, “Elde edilen bilgilere nazaran, kabahatin evvelce planlandığı ve sipariş üzerine işlendiği düşünülüyor” denildi.

Aleksandr Dugin’in kızı Darya Dugina, içinde bulunduğu aracın Moskova yakınlarında dün infilak etmesi sonucu hayatını kaybetmişti. Olayla ilgili soruşturma başlatılmış, otomobilin, Aleksandr Dugin’e ilişkin olduğu söz edilmişti.

Dugin bir periyot, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e yakın isimlerden biri olarak anılmış, 15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrası yaptığı açıklamalarla Türkiye’de de gündem olmuştu. Dugin bu açıklamalarında darbe teşebbüsünden ABD’yi sorumlu tutarak, Türkiye’nin Rusya ile daha yakın olması gerektiğini savunmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.