Ulusal SİHA Bayraktar TB2, 500 bin uçuş saatini tamamladı

Milli SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) Bayraktar TB2 kıymetli bir kilometre taşını daha geride bıraktı.

Türk havacılık tarihinde birincilere imza atan Bayraktar TB2 SİHA Sistemi, 500 bin uçuş saatini muvaffakiyetle tamamladı.

Böylece Bayraktar TB2 SİHA gökyüzünde yarım milyon saati aşarak en uzun mühlet misyon yapan ulusal hava aracı oldu.

2014’te envantere girdi

Türkiye’nin ulusal SİHA sistemlerini üreten Baykar tarafından geliştirilen, teknik özellikleri ve katıldığı operasyonlar değerlendirildiğinde kendi sınıfında dünyanın en düzgünü olarak gösterilen ulusal SİHA Bayraktar TB2, 2014 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterine girdi.

2015’te silahlandırılan insansız hava aracı şu anda TSK, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT tarafından operasyonel olarak kullanılıyor.

Bayraktar TB2 SİHA, güvenlik güçleri tarafından 2014’ten beri yurt içinde ve hudut ötesinde terörle gayrette faal olarak misyon yapıyor.

23 ülkeye ihracat

Türkiye’nin dünyaya ihraç ettiği birinci SİHA platformu olan Bayraktar TB2’ler, dünya havacılık ve savunma dalı tarafından ilgiyle takip ediliyor.

Aralarında Ukrayna, Katar, Azerbaycan ve Polonya’nın da bulunduğu 23 ülke ile ihracat kontratı imzalandı.

2021’de 664 milyon dolarlık S/İHA sistemi ihracatı gerçekleştiren Baykar, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan bilgilere nazaran savunma ve havacılık alanında en çok ihracat yapan firma oldu.

Baykar hâlihazırda gelirlerinin yüzde 90’ından fazlasını ihracattan elde ediyor. Ulusal SİHA Bayraktar TB2’ye ilgi duyan çok sayıda ülke ile görüşmeler devam ediyor.

NATO ve AB üyesi bir ülkeye birinci SİHA ihracatı

Türk havacılık tarihinde birincilere imza atan Bayraktar TB2 SİHA’lar, bu yıl Polonya semalarında da uçacak.

Böylece Türkiye birinci sefer NATO ve Avrupa Birliği (AB) üyesi bir ülkeye yüksek teknoloji içeren SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) ihraç etmiş olacak.

Yardım kampanyaları başlatıldı

Bayraktar TB2 SİHA’lar, Rusya ile Ukrayna ortasında süren savaşta Ukrayna Ordusu tarafından savunma hedefiyle faal olarak kullanılıyor.

Bayraktar TB2’leri satın alarak Ukrayna Ordusu’na bağışlamak için Litvanya, Ukrayna, Polonya, Letonya, Norveç ve Kanada’da halk tarafından yardım kampanyaları düzenleniyor.

Baykar, Litvanya, Ukrayna ve Polonya’da düzenlenen kampanyalardan toplanan bağışı kabul etmeyerek Bayraktar TB2 SİHA satın almak emeliyle toplanan yardımı Ukrayna halkının insani muhtaçlıklarının karşılanması için bağışladı.

Yerlilik oranında rekor düzey

2000’li yılların başından itibaren insansız hava araçları alanında en büyük katma kıymet olan yazılım ve donanım sistemlerini Türk mühendislerinden oluşan grubuyla ulusal ve özgün olarak geliştiren Baykar, 13 farklı disiplindeki mühendislik gücüyle alanında dünyanın başkan teknoloji firmalarından biri olarak gösteriliyor.

Tüm kritik aksamı, tasarım ve yazılımları Baykar tarafından ulusal ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’lar, dünyada rekor sayılacak seviyede yüzde 93’lük bir yerli sanayi iştirakiyle İstanbul’da bulunan Özdemir Bayraktar Ulusal Teknoloji Merkezi’nde üretiliyor.

Rekorların sahibi

Bayraktar TB2 SİHA, 16 Temmuz 2019 tarihinde Kuveyt’te katıldığı demo uçuşunda yüksek sıcaklık ve kum fırtınası üzere kuvvetli coğrafik ve iklim koşullarında tam 27 saat 3 dakika kesintisiz uçarak rekor kırdı.

Milli SİHA’lar Katar, Suriye, Ukrayna ve Karabağ’da karşılaştığı çöl sıcağı, dondurucu soğuk, kar ve fırtına üzere tüm olumsuz hava kurallarında vazife yapmaya devam ediyor.

Türk havacılık tarihinde taktik sınıfta 27 saat 3 dakika havada kalarak en uzun havada kalış mühleti ve 27 bin 30 feet yükseklikle Türkiye irtifa rekorunu kıran ulusal SİHA, 500 bin saatlik uçuşla birlikte Türk havacılık tarihine geçti.

Milli SİHA en uzun mühlet muvaffakiyetle Türkiye’ye hizmet eden hava aracı unvanını da elinde bulunduruyor.

Zeytin Kolu Harekatı’na damgasını vurdu

Milli SİHA Bayraktar TB2, TSK tarafından hudut içi ve ötesinde gerçekleştirilen Hendek, Fırat Kalkanı ve Zeytin Kolu harekâtlarında etkin olarak rol aldı.

Savunma uzmanları harekâtların beklenenden çok daha kısa müddette sona ermesini ve daha az kayıp yaşanmasında en değerli etkenlerden birinin ulusal SİHA’lar olduğunu belirtti.

Bayraktar TB2 SİHA sistemleri bilhassa Afrin’de düzenlenen Zeytin Kısmı Harekatı çerçevesinde gerçekleştirilen tüm uçuşlarının yüzde 90’ından fazlasını yaparak, 5 bin 300 saat uçuşla adeta harekata damgasını vurdu.

Mavi Vatan’ı gözlüyor

Terör örgütüne yönelik Pençe ve Kıran üzere birçok operasyonda vazife yapan Bayraktar TB2 SİHA’lar, bölücü terör örgütünün kelamda yöneticilerine yapılan operasyonlarda da değerli bir rol üstlenmeye devam ediyor.

Milli SİHA’lar bu vazifelerinin yanı sıra Mavi Vatan’ın korunmasında da vazife alıyor. Bu çerçevede Doğu Akdeniz’de misyon yapan sondaj gemilerimize de güvenlik için havadan refakat ediyor.

Yine birebir misyonlar için KKTC’de konuşlandırılmak üzere 16 Aralık 2019’da Dalaman Deniz Hava Üs Komutanlığından kalkarak Geçitkale Havaalanına inen Bayraktar TB2 SİHA tarihi bir uçuşa imza atmıştı.

Depremlerde de vazife yapıyor

Bayraktar TB2 SİHA’lar 24 Ocak 2020’de meydana gelen Elazığ Sivrice merkezli 6,8 büyüklüğündeki sarsıntının akabinde 25 dakika üzere çok kısa bir müddette bölgeye intikal ederek ulaşımın güç sağlandığı noktalardan Ankara’ya ve zelzele olan vilayetlerin komuta merkezlerine anlık imaj ve bilgi aktardı.

Bayraktar TB2 SİHA’lar arama ve kurtarma çalışmalarına gökyüzünden dayanak vermenin yanı sıra sarsıntı sonrası oluşan ağır araç trafiğinin denetim edilmesi ve gelecek yardımların aksamadan devamı için de vazife yapıyor.

Göçmenlerin kurtarılmasında rol alıyor

Bayraktar TB2’ler, Ege ve Akdeniz’de devam eden sistemsiz göç hareketlerini gökyüzünden takip ederek birçok sistemsiz göçmenin hayatının kurtarılması ve dünyanın gündeminden düşmeyen geri itmeler üzere insan hakları ihlallerinin belgelenmesine de kıymetli katkı sağlıyor.

Uludağ’da kaybolan turisti buldu

Bayraktar TB2 SİHA’lar tıpkı vakitte tabiatta gerçekleştirilen arama kurtarma faaliyetlerinde de aktif olarak vazife yapıyor. 31 Aralık 2021 günü Bursa Uludağ’da yürüyüşe çıkan ve hava kaidelerinin berbatlaşması üzerine kaybolan Danimarka asıllı Yusuf Sepehizade’nin bulunmasında da rol aldı.

Hava şartlarının ağırlaşması nedeniyle bölgedeki takımlar tarafından ulaşılamayan Danimarkalı turistin yeri, Aydın’dan havalanan Jandarma Genel Komutanlığı’na ilişkin Bayraktar TB2 SİHA tarafından tespit edildi.

Kayıp turist bulunduğu yerin gökyüzünden tespit edilmesinin akabinde bölgedeki gruplar tarafından kurtarıldı.

Orman yangınlarını tespit ediyor

Bayraktar TB2 İHA’lar güvenlik ve insani yardım vazifelerinin yanı sıra orman yangınlarıyla çabada de değerli bir rol üstleniyor. Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ile yapılan işbirliğiyle Bayraktar TB2 İHA’lar, 2020 yılından itibaren orman yangınlarının erken tespiti ve söndürme çalışmalarının verimli yönetilmesinde de faal vazife alıyor.

Bu sayede Avrupa’da birinci defa yüksek teknolojiye sahip İHA’lar orman yangınlarıyla çabada kullanılıyor. Türkiye’nin orman yangınlarıyla çabada izlediği öncü ve yenilikçi tahlil 2021 ve 2022’de büyüyerek devam ediyor. OGM’nin belirlediği merkezlerde konuşlanan Bayraktar TB2 İHA’lar, Baykar’ın uzman takımının uyumunda vazife yapıyor.

Baykar’ın geliştirdiği yazılım ve kurduğu teknolojik altyapı ile misyon yapan Bayraktar TB2’ler, tek seferde 400 km’lik alanı termal kamera vasıtasıyla tarayabiliyor ve 185 kilometre kadar uzaklıktaki yangınları başlangıç basamağında tespit edebiliyor.

Bayraktar TB2 İHA’lar, 2021 yılında 267 orman yangının tespiti ve söndürülmesinde faal olarak rol aldı. Ulusal İHA’lar bu yıl 21 Ağustos 2022 tarihine kadar OGM datalarına nazaran 244 orman yangınının birinci anda tespiti ve söndürme faaliyetlinde misyon yaptı.

Dünyada hayranlık uyandırdı

Barış Pınarı Harekâtı’nda Türk Silahlı Kuvvetlerinin keşif gözetleme kabiliyetlerini büyük oranda artırarak muvaffakiyete ulaşılmasına katkı sağlayan Bayraktar TB2 SİHA’lar tıpkı vakitte harekât boyunca birçok maksadı muvaffakiyetle imha etti.

Bahar Kalkanı Harekâtı’nda ise birinci sefer filolar halinde uçarak birçok zırhlı araç, obüs, Çok Namlulu Roketatar (ÇNRA) ve hava savunma sistemini imha etti. Bayraktar TB2 SİHA dünyada birinci kere muharebe alanında birincil öge olarak SİHA’ların kullanıldığı Bahar Kalkanı Harekâtı’na katılan hava araçlarının yaptığı tüm sortilerin yüzde 80’ini gerçekleştirdi.

Suriye’nin İdlib bölgesinde düzenlenen harekât çerçevesinde her türlü elektronik harbe karşın muvaffakiyetle vazife yapan Bayraktar TB2 SİHA’lar, 2 bin saatin üzerinde uçtu. Bayraktar TB2 SİHA’ların dünya muharebe tarihinde birinci defa filolar halinde uçarak harekâtta faal misyon yapması dünya basınında büyük yankı uyandırdı.

Karabağ’ın kurtarılmasında kıymetli rol üstlendi

Bayraktar TB2 SİHA’lar kardeş ülke Azerbaycan’ın yaklaşık 30 yıldır devam eden Karabağ işgalini sonlandırmasında da kıymetli bir rol üstlendi. Azerbaycan, Ermenistan’ın işgali altındaki Dağlık Karabağ’a yönelik olarak 27 Eylül 2020 tarihinde bir askeri harekât başlattı.

Harekâtın başlangıcından 44 gün sonra, 10 Kasım 2020 tarihinde Azerbaycan Ordusu, Ermenistan’ın işgalini sonlandırarak Dağlık Karabağ’ı denetim altına aldı. Ermenistan’a yönelik harekât esnasında Azerbaycan Ordusu, Baykar tarafından ulusal ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’ları tüm cephe sınırında kullandı.

Savunma analistleri tarafından teyit edilen çalışmalara nazaran Bayraktar TB2 SİHA’lar ile Ermenistan Ordusu’na ilişkin birçok hava savunma sistemi, radar sistemi, tank, zırhlı araç, kamyon, cephanelik, mevzi ve birlik imha edildi.

İHA’nın aktardığına nazaran Azerbaycan Ordusu’nun dünyayı şaşırtan bu başarısı dünya medyası ve savunma uzmanları tarafından Türk SİHA’larının harp tarihini değiştirerek oyun kurucu bir güce ulaştığı biçiminde yorumlandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.