Ünlü milyarderlerin alışagelmişin dışındaki alışkanlıkları… Haftada bir banyo yapan da var, günde bir öğün yiyen de…

Nil Göksu Urgancıoğlu

Kimi 20’li yaşlardaki insanların kanını bedenine enjekte ettiriyor… Kimi haftada sadece 5 öğün yemek yiyor…

Çoğu kişi için Silikon Vadisi, dizüstü bilgisayarlarına eğilmiş, kaşları çatılmış ve gözleri geleceğin sorunlarını çözmeye odaklanmış,teknoloji sihirbazlarının ve kodlama gurularının görüntülerini çağrıştırıyor. Ancak, son yıllarda, Silikon Vadisi, sakinlerinin garip alışkanlıkları nedeniyle ‘Tuhaflıklar Vadisi’ olarak anılır oldu. İşte milyar dolarlara hükmeden o isimlerin, dudak uçuklatan rutinleri:

EBEDİ GENÇLİĞİN PEŞİNDE

Peter Thiel, PayPal kurucusu

Thiel’in ebedi gençlik arayışı içinde olduğu bir sır değil. En az 120 yaşına kadar yaşamayı planlıyor ve bunu başarmak için vücuduna ne gerekiyorsa onu enjekte ettirme konusunda açık. Kendi vücudu üzerinde, küçük dozlarda insan büyüme hormonuyla deneyler yapıyor. Ayrıca, kendisine rutin olarak, çok daha genç (tercihren 20’li yaşlarda) bir kişinin kanını enjekte ettirerek (parabiosis) genç kalmaya çalışıyor.

SADECE BİR ÖĞÜN YİYOR

Jack Dorsey, Twitter kurucusu

Twitter kurucusu ve CEO’su olan Jack Dorsey,fit denebilecek bir fiziğe sahip. Buna rağmen Dorsey, yaptığı açıklamalar ile herhangi bir spor salonuna gitmediğini ve kişisel antrenöre sahip olmadığını belirtti. Dorsey ile ilgili en ilginç nokta ise beslenme alışkanlığı ile ilgili.

Dorsey sabah 6:30 ile akşam 21:30 arasında sadece bir öğün yemek yiyor ve ardından hafta sonu oruç tutuyor. Yemeği genellikle salata veya ıspanaklı balık, tavuk veya biftekten oluşuyor.

Dorsey ayrıca evinden ofisine tam bir saat 15 dakikada yürüyerek gidiyor. Dorsey ayrıca, işyerinde hücresel yenilenmeyi ve yaşlanmayı geciktirmeyi desteklediğine, hatta hastalık ve yaralanmayı önleyecek kadar ileri gittiğine inanılan yakın kızılötesi ampullü bir masa kullanıyor.

HAFTADA BİR KEZ BANYO YAPIYORDU

Steve Jobs, Apple kurucusu

Kanserden hayatını kaybeden Jobs da tuhaf alışkanlıklarıyla nam salmış bir isimdi. Walter Isaacson’ın Jobs biyografisine göre, Apple’ın kurucu ortağı haftalarca yalnızca bir tür yiyecek (havuç veya elma gibi) yerdi. Jobs’un çok havuç yediği için hafifçe turunculaşmaya başladığı bile iddia edildi. Jobs, vegan diyetinin, vücudunun kokusundan arındırdığına ve bu sayede haftada yalnızca bir kez banyo yapmasına olanak sağladığına inanıyordu.

GÜNÜNÜ 5 DAKİKALIK PERİYOTLARA AYIRIYOR

Elon Musk, SpaceX kurucusu, Twitter’ın sahibi

21. yüzyılın en çok konuşulan iş insanlarından biri olan Musk ise biraz daha ‘düzensiz’ yaşam alışkanlığına sahip. Musk, her sabah 7’de kalkıyor ve geceleri uyuyabilmek için ilaç aldığını belirtiyor. Temposunu yavaşlatmamak için kahvaltı öğününü çoğu zaman atladığını belirten Musk, en sevdiği içeceğin ise diyet kola olduğunu ve bazen günde 8 kere içtiğini belirtiyor. Haftada iki kez spor salonuna gittiği belirten Musk, Overwatch gibi video oyunlardan da fazlasıyla hoşlanıyor. Musk, zamanını en iyi şekilde değerlendirmek için günü 5 dakikalık periyotlara ayırdığını belirtiyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir