Vietnam, Türkiye’nin ASEAN kapısı olabilir

Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Dr. Do Son Hai, Türkiye’nin Ortadoğu ülkeleri ortasında Vietnam’a en fazla yatırım yapan ülke olduğunu söyledi. Türkiye ve Vietnam’ın birbirlerinin bölgelerine erişim kapıları olarak düşünülebileceğini belirten Büyükelçi Do “Türk eserleri 680 milyonluk ASEAN pazarına Vietnam üzerinden ulaşabilir. Vietnamlı şirketlerse devasa Orta Doğu pazarına Türkiye üzerinden girebilir” dedi.

İki ülke ortasında 1978’de başlayan diplomatik bağlantıların 45 yılda ticaret ve yatırım dahil çeşitli alanlarda hem hacim hem de derinlik açısından süratle geliştiğini belirten Do “İki ülke ortasındaki ticaret hacmi 2010-2021 devrinde yüzde 84,6 arttı. 2017 yılında 3 milyar doları aşan ikili ticaret hacmi, COVID-19 tesiri üzere çeşitli zorluklar nedeniyle 2021’de 1,59 milyon dolara geriledi. Bu düşüşe karşın Vietnam, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ülkeleri ortasında Malezya’dan sonra Türkiye’nin en büyük ikinci ticaret ortağı oldu” diye konuştu.

İstanbul’daki temasları kapsamında DÜNYA gazetesinin haftalık İngilizce yayını TR MONITOR’ün sorularını yanıtlayan Vietnam Büyükelçisi Dr. Do Son Hai, Türkiye’den Vietnam’a yapılan ihracatın kıymetinin 2010’dan bu yana neredeyse dört kat artığını söyledi. Do, ana ihracat kalemleri olarak bilgisayar, elektronik eserler, makine, makine modülü ve kimyasal eserleri sıraladı. Tıpkı devirde Vietnam’dan Türkiye’ye yapılan telefon, bilgisayar kesimi ve dokuma eserleri yüklü ihracatın yüzde 60 artığı iddia ediliyor.

864,5 MİLYON DOLARLIK DİREKT YATIRIM

Resmi bilgilere nazaran şu anda Türkiye’de faaliyet gösteren Vietnamlı bir şirket yok. Fakat Büyükelçi Do, iki ülke ortasındaki sıcak ilgilerin yakın gelecekte yatırım ve ticareti artıracağına inanıyor. Başka yandan Türk şirketlerinin Vietnam’da Mayıs 2022 prestijiyle 29 projeye yatırılmış 864,5 milyon dolar kayıtlı sermayesi bulunuyor. Do, “Türkiye’den gelen direkt yatırım bu yıl içindeki 73,3 milyon dolarlık gerçekleşmeyle 2021 sayılarının yaklaşık olarak yüzde 10 üzerinde olacak” dedi.

Vietnam’da Türkiye pazarına ilgi olduğuna dikkat çeken Do “Nisan ayında Türkiye’deki vazifeme başlamadan evvel, Türkiye pazarı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen, Türk ortaklarla irtibat kurmak için takviye arayan, ihracat ve ithalat fırsatları araştıran Vietnamlı firmalarla çok sayıda toplantıya katıldım” dedi. Do’ya nazaran mahzurlar de yok değil. İki ülkenin bankacılık sistemleri yeteri kadar temaslı değil. Bu, para transferinde, mal ticaretinde ve yatırımlarda büyük riskler oluşturuyor. Ayrıyeten Vietnamlı firmalara Türkiye pazarı hakkında yeni bilgi verecek bir kanalın olması gerekiyor.

DEİK, VİETNAM’A SEYAHAT PLANLIYOR

Vietnam’ın Türkiye Büyükelçisi Dr. Do Son Hai ve grubu, haziran ortasında İstanbul›a gelerek Türkiye Dış Ekonomik Alakalar Konseyi (DEİK) Türkiye-Vietnam İş Kurulu ve çeşitli işletmelerle görüştü. “Vietnam pazarına girmek Türk işletmelerinin farkında olduğu ve hisse almak istediği bir fırsattır” diyen Do, DEİK’in 2022’nin üçüncü çeyreğinde meslektaşlarıyla tanışmak ve gelecekte yapılacak öbür B2B ziyaretlere taban hazırlamak için Vietnam’a bir iş gezisi düzenlemeyi planladığını da kelamlarına ekledi.

Do şöyle devam etti: “Vietnam Büyükelçiliği olarak iki ülkenin pazarlarını daha çok tanıtmaya, beşerler ve işletmeler ortasında karşılıklı anlayışı artırmaya ve ikili münasebetin mahallî seviyede teşvik edilmesine odaklanacağız. Ayrıyeten, iki ülkenin şirketlerini makul projeler ve faaliyetler yoluyla tanıştırmayı planlıyoruz. İki ülkeden kardeş kentler tespit edilmesine yönelik çalışmaları da destekleyeceğiz.”

DİPLOMATİK MÜNASEBETLERİN 45’İNCİ YILI KUTLANACAK

Büyükelçi Do’nun belirttiğine nazaran, Büyükelçilik ayrıyeten 2022’nin ikinci yarısında Türkiye’deki bakanlıklar, lokal idareler ve işletmelerle çalışmaya odaklanacak. Ayrıyeten Vietnam-Türkiye diplomatik bağlarının 45’inci yılı çerçevesinde 2023’te düzenlenecek etkinlikler için Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve öbür ilgili otoritelerle yakın bir iş birliğine gidilecek.

‘TÜRKİYE VE VİETNAM BİRBİRİNİN BÖLGESİNDE GÜÇLENİYOR’

Türkiye ve Vietnam hükümetlerinin faal bir formda birbirlerinin bölgelerindeki iş birliğini güçlendirdiğine dikkat çeken Vietnam Büyükelçisi Dr. Do Son Hai, “2019 yılında Türkiye, ülkenin Asya-Pasifik bölgesine odaklanmasını hızlandıran Asia Anew Girişimi’ni duyurdu. Öte yandan Vietnam, kapsamlı memleketler arası entegrasyon siyaseti uygulayarak başka ortaklarla memleketler arası iş birliğini güçlendiriyor. Ayrıyeten Vietnam’ın ‘2016-2025 yılları ortasında Vietnam ile Ortadoğu ülkeleri ortasındaki alakaları geliştirme’ isimli bir projesi de var” dedi.

“TARIM VE ALTYAPI PROJELERİNDE KARŞILIKLI FIRSATLAR VAR”

Vietnam Büyükelçisi Dr. Do Son Hai, iki ülkenin bilhassa tarım, ormancılık, balıkçılık, dokuma, kimya, yüksek teknoloji, güç, altyapı ve savunma sanayii üzere dallarda iş birliği yapabileceğini söyledi. Do “Hızlı ekonomik büyüme gösteren Vietnam, yollar, demiryolları ve güç altyapısı üzere altyapı yatırımları yapmak istiyor. Türk firmaları Vietnam’daki projelere dahil olabilir. Tarımda Vietnam tropik meyve ve kahve ihraç ederken Türkiye de bize fındık eserleri ve Antep fıstığı satabilir” dedi. Vietnamlı şirketlerin Türkiye pazarı hakkında bilgisinin hudutlu olduğuna dikkat çeken Do “Bazı Vietnamlı tarım şirketleri Türk muadillerinin misal eserlerde rakip olduğuna inanıyor. Aslında iki ülkenin farklı eser kategorilerine ve hatta kimi tipler için farklı hasat vakitlerine sahip olması, Vietnam ve Türk işletmelerinin bu alanda birbirini tamamlayabileceğini gösteriyor. Bu nedenle, ileriye dönük olarak büyükelçiliğimiz, iki pazar ortasında karşılıklı anlayışı geliştirmek için daha fazla efor gösterecektir” diye konuştu.

KAYNAK: DÜNYA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.