Yavuz Bingöl’den annesinin cenaze merasiminde sitem

Halk ozanı Şahsenem Akkaş nefes darlığına bağlı kalp yetmezliği nedeniyle dün sabah hayatını kaybetti.

Uzun vakittir alzheimer hastalığı ile gayret eden 79 yaşındaki Akkaş için Karacaahmet Sultan Dergâhında merasim düzenlendi. Cenaze merasimi öncesi Yavuz Bingöl ve kardeşi Oğuz Bingöl taziyeleri kabul etti.

Çok sayıda ünlü sanatçı katıldı

Törene ailesinin yanı sıra, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Türk Halk Müziği sanatkarı Kubat, Müzikçi Mahsun Kırmızıgül, Oyuncu Oktay Kaynarca ve sevenleri katıldı.

Akkaş, merasimin akabinde Balıkesir Ayvalık’ta kızı Efsun Bingöl’ün yanına defnedilmek üzere uğurlandı. Yarın ise Ayvalık Küçükköy Mezarlığı’na defnedilecek.

Cenazede sitem ettiler

Halk ozanı Şahsenem Akkaş’ın oğlu Oğuz Bingöl, merasimde yaptığı konuşmada cenaze için aramayanlara reaksiyon göstererek, “Türkiye’nin birinci bayan ozanı. Bayan olmanın, müzisyen olmanın, alevi olmanın, muhalif olmanın her türlü faşizmini görmüş bir bayanın cenazesinde bulunuyorsunuz. Benim annem olarak değil, çocuklarının başında kalabilmek için gayret verdi. Bütün ömrünü bu uğraşa vermiş olan bayanın cenazesinde siyasi nezaketi bir yana bırakıyorum, insanlık nezaketi göstermeyen, burada olmayan, telefon bile açmayan herkese ‘Yazıklar olsun’ diyorum” dedi.

“Aramayan arkadaşlara yazıklar olsun”

DHA’ya nazaran Yavuz Bingöl ise annesinin cenaze aracının Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nden geldiğine dikkat çekerek İBB’ye reaksiyon gösterdi. Bingöl, “Anne öldükten sonra evladın büyüdüğü söylenir, galiba büyüdüm. Annemizi kaybettik, bizim kahramanımızdı. 1970’li yıllarda, Türkiye’nin en berbat devirlerinde haksızlıklara karşı durmuş, Türkiye’nin birinci bayan ozanlarından biriydi. İnsan nezaket gösterir arar başsağlığı diler. Araç bile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nden geliyor, dikkatinizi çekerim. Üzüldük aramalarını beklerdik insanlık ismine. Herkes aradı, Sayın Valimiz aradı, Cumhurbaşkanımız aradı, Meclis Liderimiz aradı, Kültür Bakanımız aradı, vekiller aradı, İçişleri Bakanımız aradı. Herkes aradı sağ olsun. Aramayan arkadaşlara da tekrar ediyorum, yazıklar olsun” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.