Yeşil güç Türkiye’de 300 binden fazla istihdam oluşturabilir

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Memleketler arası Çalışma Örgütü (ILO), Türkiye’de yenilenebilir güce geçişin istihdam ve toplumsal açıdan tesirleri ile sağlayacağı yararları inceleyen bir rapor yayımladı.

Türkiye’nin fosil yakıtlara bağımlı kalmak yerine yenilenebilir güce yatırım yaparak 2030’a kadar her yıl gayrisafi ulusal hasılasını 8 milyar dolar kadar artırabileceği belirtilen raporda ayrıyeten 300 binden fazla şahsa istihdam oluşturabileceği, 2019 yılıyla karşılaştırıldığında sera gazı emisyonlarını yüzde 8 kadar azaltabileceği kaydedildi.

Bu halde geleceğin güç muhtaçlıklarını karşılamak için rüzgar ve güneş gücüne yatırım yaparak yalnızca etrafa değil ekonomik olarak ayrıyeten ticaret istikrarı, istihdam oluşturma ve büyüme açısından yarar sağlanacağı vurgulanan raporda, geçişi kolaylaştırmak emeliyle yenilenebilir güç teknolojilerinin gerektirdiği yeni yetenekleri sağlayabilmek için teknik ve mesleksel eğitim sistemlerinin çağdaşlaştırılması tavsiye edildi.

YEŞİL GÜCE YATIRIM TÜRK ESERLERİ VE HİZMETLERİNE TALEBİ ARTIRACAK

Raporda ayrıyeten Norveç merkezli araştırma firması SINTEF’nin şu ana kadar 15 ülkede uygulanan “yeşil istihdam kıymetlendirme modeli” isimli makroekonomik bir simülasyondan da yararlanıldı.

Simülasyonda Türkiye’nin kömür, doğal gaz ve petrolden yenilenebilir güçlere geçmesinin potansiyel sonuçlarını keşfetmek için halihazırdaki mevcut iş modeli ile “yeşil senaryo” karşılaştırıldı.

Genel olarak birebir seviyede yatırım yapılması durumunda iktisada ek bir maliyetin olmadığı görüşünün ortaya konulduğu simülasyonda istihdam artışının 60’tan fazla dala yarar sağlayacağı, yenilenebilir gücün, yüksek nitelikli istihdama daha fazla talep oluşturacağı, yeşil güce yatırımın Türk eserleri ve hizmetlerine talebi artıracağı, sağlanacak güç çeşitliliğiyle Türk elektrik sisteminin iklim ve fiyat kaynaklı şoklara karşı daha dirençli hale geleceği aktarıldı.

İKLİM TARTIŞMALARI MALİYETE ODAKLANIYOR

UNDP Türkiye Temsilcisi Lousia Vinton, rapora yönelik “İklim siyasetleri tartışmaları, ekonomiyi garanti altına almakla gezegeni korumak ortasında bir değiş tokuş yapıldığını ileri sürerek, maliyetlere odaklanmaya çalışıyor. Bu çalışma, bunun, büyük yanlış bir kanı olduğunu gösteriyor. Yenilenebilir güce yatırım yapmak ve hidrokarbondan uzaklaşmak istihdamda net ve büyük bir artış dahil ekonomik kazanımların süratle artmasını sağlayacak.” tabirini kullandı.

Yeşil gücün bu türlü bir kazan-kazan senaryosu olduğunu belirten Vinton, bu rapora dayanarak ülke önderlerinin daha hırslı siyasi kararlar almaları konusunda imkan bulunduğunu gördüklerini tabir etti.

ILO Türkiye Yöneticisi Numan Özcan da raporun yenilenebilir güce süratli geçiş ve düşük karbon siyasetlerinin, Türkiye iktisadının halihazırda yüzleştiği çok sayıda yapısal sınamalara hitap edebileceği teklifinde bulunduğuna işaret ederek “Bizim görüşümüze nazaran yeşil iktisat Türkiye’nin yüksek gelirli refah vizyonunu başarmak için gereksinim duyduğu model olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.