Zelenskiy: Rusya nükleer santrale füze attı

Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy, Rus güçlerin Güney Ukrayna Nükleer Santrali’ne füze fırlattığını söyledi.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, Rus güçlerin Güney Ukrayna Nükleer Santrali’ne füze fırlattığını bildirdi.

Zelenskiy, Telegram hesabından yaptığı açıklamada, gece yapılan atakta füzenin Mikolayiv bölgesindeki santralin 300 metre yakınına düştüğünü belirtti. Santralde birtakım binaların camlarının kırıldığı ve kısa müddetli elektrik kesintisi yaşandığı bilgisini paylaşan Zelenskiy, Rusya’nın tüm dünya için tehdit oluşturduğunu ve geç olmadan durdurulması gerektiğini kaydetti.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı ise, Rus ordusunun Ukrayna’daki savaşta asker kaybının 55 bine yaklaştığını öne sürdü.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Rus ordusunun son 24 saatte 170 askerini kaybettiği argüman edildi. Açıklamada, 24 Şubat-19 Eylül devrinde, Ukrayna’da 54 bin 650 Rus askerinin etkisiz hale getirildiği belirtildi. Bu devirde Ruslara ilişkin 251 uçak, 217 helikopter, 2 bin 212 tank, 4 bin 720 zırhlı araç, 1313 top, 312 roketatar ve 168 hava savunma sisteminin imha edildiği bildirildi.

Rus güçlerinin 3 bin 581 araç, 15 gemi ve hafif hız teknesi ile 920 insansız hava aracını yitirdiği söz edilen açıklamada, Rusların fırlattığı 238 seyir füzesinin de Ukrayna hava savunma birliklerince vurularak imha edildiği bilgisine yer verildi.

Rusya Savunma Bakanlığından 25 Mart’ta yapılan açıklamada, Ukrayna’da 1351 Rus askerinin öldüğü duyurulmuş ama daha sonra kayıplara ait bilgiler yenilenmemişti. (AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.