Avrupa’nın para otoritesi de gayrimenkul riskine dikkat çekti

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın mortgage kredisi veren kurumlarla ilgili uyarıların ardından bir uyarı da Avrupa Merkez Bankası’ndan geldi.

Bloomberg’in haberine göre, Avrupa Merkez Bankası bankalara, ticari gayrimenkullerden kaynaklanan risklerle yeterince başa çıkamamaları halinde daha yüksek sermaye gereksinimleriyle karşı karşıya kalabilecekleri uyarısında bulundu.

Bloomberg’e konuşan kaynaklar bankaların mali güçlerine ilişkin yıllık kriterlerin belirlenmesinden önce bankalarla yapılan bir diyalogda ticari gayrimenkul risklerinin yönetimine daha fazla vurgu yapıldığını söyledi.

Ticari emlak piyasaları, geçen yıl faiz oranlarında yaşanan yükselişin evden çalışma ve değişen perakende davranışlarının yarattığı zorluklarla birleşmesiyle keskin bir düşüş yaşadı.

AMB birkaç yıldır bankaların kredi verme uygulamalarını inceliyor ve Aralık ayında kredi verenlerin teminatlara aşırı değer biçtiğine dair kanıtlar göstermesi de dahil olmak üzere, bankaları çok fazla risk almakla defalarca suçladı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx