BTC ve ETH Sabitken Bu 3 Altcoin Fırlıyor! İşte Nedeni…

BTC ve ETH, 30 Haziran’a yatay hareketlerle başlarken ilk 20 arasında yer alan birkaç altcoin çift haneli kazançlar elde ediyor. Rallinin arkasında yaklaşan önemli haber ve etkinlikler yer aldı.

Bugün yakın takip gerektiren 3 altcoin

SOL, LTC ve BCH, piyasa geneli sabitken çift haneli kazanımlarla bir adım öne çıkıyor. Özellikle Bitcoin Cash (BCH), bu sabah erken saatlerde %30’un üzerinde yükseldi ve bir noktada 300 dolar eşiğini geride bıraktı.

Bitcoin Cash’in EDX Market’te listelenmesi, BCH fiyatının sadece 10 gün içinde %200 artmasıyla önemli bir katalizör oldu. Coinglass verilerine göre, BCH sözleşmelerinin açık pozisyonu 562 milyon dolara yükseldi. Ayrıca, 12 Mayıs 2021’den bu yana en yüksek işlem hacmi seviyesi 4.427 milyara ulaştı. Özetle BCH, geçen hafta yaklaşık %100’lük etkileyici bir fiyat artışına tanık oldu.

Bu arada, BCH fiyatındaki ralli büyük ölçüde Kore pump’ı ile bağlantılıydı. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, popüler kripto analisti Colin Wu bu konuda şunları yazıyor:

BCH rallisinin ana nedeni Güney Kore olabilir. Son 24 saatte, Güney Kore’nin en büyük borsası Upbit, BCH/KRW için 350 milyon doların üzerinde bir işlem hacmi kaydetti ve BCH için toplam işlem hacminin %23,58’ine katkıda bulundu. Ayrıca, Upbit’teki BTC/KRW işlem hacminin 3 katına ulaştı.

Litecoin (LTC), hashrate zirvesi ile eş zamanlı olarak ralli yapıyor

Haziran ayında gerçekleşecek halving öncesinde, Litecoin’in ağ etkinliği yeni bir zirveye ulaştı. Bunu fiyat açısından %15’lik kazanım takip etti. LTC şu anda son 24 saate göre %13 yükseldiği 95 dolar bölgesinde işlem görüyor. Boğaların tekrar aktif hale gelmesinin nedeni, 2023 Ağustos ayının ortalarında gerçekleşecek olan halving etkinliğiydi.

Kıtlık nedeniyle arzın azalmasıyla birlikte, LTC’nin halving sonrası 100 doları aşma olasılığı var. LTC’den elde edilen olumlu duygu ve karlar diğer kripto para birimlerine de sıçradığından, böyle bir dönüm noktası potansiyel olarak kripto pazarında önemli bir ralliyi teşvik edebilir.

Halving etkinliği yaklaşırken, Litecoin’in yatırımcı etkinliği de artış gösteriyor. Litecoin’in ödeme işlemlerinin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasından bir hafta sonra, Litecoin hash rate de ATH seviyesine ulaştı. CoinWarz’ın verilerine göre 28 Haziran 2023’te saniyede 958,36 terahash’e (TH/s) ulaşarak şimdiye kadarki en yüksek oranda.

Altcoin yatırımcıları yeni SOL token’inin peşinde

Drift Protocol, trader’ların stake ettikleri SOL tokenleri için likiditeye erişmelerine izin veren likit staking’i açıkladıktan sonra Solana fiyatı 20 dolara yükseldi. Altcoin daha sonra hafif bir düzeltmeyle 18 dolara kadar geriledi. Yine de, son 24 saatlik kazancını %15’in üzerinde yeşilde tutmayı başarıyor.

Lido gibi likit staking platformları, PoS’a geçişin ardından Ethereum’u kasıp kavurdu. Bununla birlikte yatırımcılar diğer seçenekleri de değerlendiriyor. Örneğin, yıllık getiri sağlayan SOL stake ediyorlar. Bunun da ötesinde, daha fazla SOL ödünç almak için teminat olarak kullanabilecekleri, stake edilen SOL miktarına eşit mSOL alabiliyorlar. Sonunda, ödünç alınan SOL’u aynı mSOL ile değiştirebilirler.

Bu oramda, Drift Protocol, Salı günü “Super Staking” adlı yeni özelliği başlattı. Bu hizmet, daha geniş bir kitleyi cezbetmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda, tüm yeniden geliştirme sürecini tek tıklamalı bir çözüme entegre ediyor.

“Bir gecede büyük bir başarı”

Bu arada, Drift Protocol’un kurucu ortaklarından Leow Cindy, “Kesinlikle bir gecede büyük bir başarı. İnsanların pasif/kaldıraçlı getirilere son derece meraklı olduğunu gösteriyor” diyor. SOL şu anda bir sonraki direnç seviyesi olan 27 dolar için destek seviyelerinde güç topluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir