Çarşı Davası yine ertelendi: Beşiktaş Başkanı duruşmayı izledi

Gezi Parkı olaylarına ilişkin, aralarında Beşiktaş taraftar grubu Çarşı üyelerinin de bulunduğu 35 sanığın yargılanmasına devam edildi.  Beşiktaş Başkanı Hasan Arat da duruşmayı izlemeye geldi.

İstanbul 13. Ağır Mahkemesindeki duruşmaya, 12 tutuksuz sanık ile avukatları katıldı. Duruşmaya, Beşiktaş Kulübü Başkanı Hasan Arat ile bazı kulüp yöneticileri de izleyici olarak geldi.

Mahkeme başkanı, dönemin Başbakanlık Dolmabahçe Çalışma Ofisi’ne yönelik gerçekleştirilen eylemlere ilişkin kamera kayıtları ve görüntülerle ilgili Adli Tıp Kurumundan istenen ön raporun geldiğini belirterek, raporda sanıkların teşhisine ilişkin esas fotoğraflarının istendiğini ve sanıkların, fotoğraflarını mahkeme kalemine sunabileceklerini ya da kalem personeli aracılığıyla fotoğrafların alınabileceğini kaydetti.

“ESKİ KARARINIZA GÖRE BERAAT KARARINIZI VERİN”

Bazı sanıkların avukatı Ali Rıza Dizdar, raporun belirsiz olduğunu kaydederek, “Teşhise yarar fotoğraflar diyorsunuz, buna gerek yok. İnsanlar bir yere, yurt dışına gideceği zaman bu çıkıyor karşılarına” dedi. Kişilerin olay tarihleri ile bugünkü halleri arasında farklar bulunduğunu ifade eden avukat Dizdar, “Buradakilerle alakası olmayan görüntüler. Bu davanın baştan beri delilleri tartışıldı, beraat kararı verildi. Eski kararınıza göre beraat verilmesini istiyoruz. Dosyayı mütalaaya gönderin, bu dosya uzadıkça uzuyor” diye konuştu.

Söz alan diğer sanık avukatları da yeniden fotoğraf teşhisinin yapılması ve Adli Tıp Kurumuna gönderilmesinin davanın uzamasına neden olacağını kaydederek, dosyanın mütalaasını hazırlamasını için cumhuriyet savcılığına gönderilmesini istedi.

SANIKLARIN ESAS FOTOĞRAFI İSTENDİ

Ara kararını açıklayan mahkeme, sanıkların 2013-2014 yıllarına ait teşhise esas fotoğraflarının emniyet arşivinden araştırma yapılarak mahkemeye gönderilmesi için İstanbul Emniyet Müdürlüğüne müzekkere yazılmasına karar verdi. Mahkeme, dönemin Başbakanlık Dolmabahçe Çalışma Ofisi’ne yönelik gerçekleştirildiği iddia edilen eylemlere ilişkin gönderilen görüntü kayıtlarının bir sonraki duruşmada izlenebilmesi için gerekli hazırlıkların yapılmasına karar verdi.

DURUŞMA 6 MAYIS’A ERTELENDİ

Başbakanlık ofisine yönelik saldırı gerçekleştirildiği iddiasına ilişkin kamu davası açılıp açılmadığı ve bununla ilgili herhangi bir tespitin yapılıp yapılmadığının da öğrenilmesi için emniyete yazı yazılmasına karar veren mahkeme, duruşmayı 6 Mayıs’a erteledi.

İNŞALLAH BİR AN ÖNCE BİTER

Duruşmanın bitmesinin ardından basın mensuplarının sorularına yanıt veren Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Hasan Arat, “İnşallah bir an önce biter” dedi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Gezi Parkı olaylarına ilişkin aralarında Beşiktaş taraftar grubu Çarşı mensuplarının da bulunduğu 35 sanığa, ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ve terör örgütü kurma veya yönetme ile örgüte üye olma’ suçlarından verilen beraat kararları, Yargıtay tarafından bozulmuştu. Bozma ilamında İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesindeki Gezi Parkı olaylarına ilişkin dosya ile bu dosya arasında hukuki ve fiili irtibat bulunduğu belirtilerek, dosyaların birleştirilerek karar verilmesi istenmişti.

Dosyalar; Osman Kavala, Mücella Yapıcı, Mine Özerden ve Can Atalay gibi isimlerin de yargılandığı ve çeşitli oranlarda hapis cezalarına mahkum edildikleri İstanbul 13 Ağır Ceza Mahkemesindeki Gezi Parkı Davası ile birleşmişti. 

DOSYALAR YENİDEN AYRILDI 

Davanın 21 Şubat 2022’deki duruşmasında mahkeme heyeti, dosyada tutuklu sanık kalmaması, tüm sanıkların savunmalarının alınması ve Yargıtay ilamında araştırılması istenen hususların henüz tamamlanmamasını dikkate alarak 35 sanığın yargılandığı ‘Çarşı Grubu Davası’ olarak bilinen bu dosyayı ayırmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx