Çöküşün Ortasında ABD Senatöründen Kripto Dostu Düzenleme Sözü!

ABD’de SEC’in Binance ve Coinbase’e dava açmasının ardından kripto piyasası çöktü. Özellikle, SEC’in bazı kripto paraları ‘menkul kıymet’ olarak tanımlaması çöküşü derinleştirdi. Bunun ardından bazı kripto borsaları, tepki olarak ABD’den çıkma kararı aldı. Ancak, ABD Senatörü Cynthia Lummis, öncelikle token tanımlarına odaklanacak olan iki partili bir yasa tasarısıyla kripto para birimi düzenlemeleri için bastırıyor.

Lummis, ABD’de kripto dostu düzenleme hedefliyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, kripto piyasası düzenleyici baskı altında zor günler geçiriyor. SEC’in önde gelen kripto borsaları Binance ve Coinbase’e dava açması bunu daha fazla açığa çıkardı. Buna ilaveten, düzenleyici belirsizlik, piyasada bir panik havası yarattı. Şimdi, ABD Senatörü Cynthia Lummis, sosyal medyadan bireylerin ve şirketlerin Amerika Birleşik Devletleri’nde dijital varlıklara sahip olmalarını ve ticaret yapmalarını sağlayacak bir düzenleyici çerçeve oluşturma çabalarını duyurdu. Bu hareketi, Twitter’daki daha geniş kripto topluluğu alkışlarla karşıladı.

Senatör Kirsten Gillibrand ile birlikte çalışan Lummis, kripto para birimleri için kapsamlı düzenlemeler getirmeye yönelik yenilenmiş iki partili bir çaba üzerinde çalışıyor. Bu yasama çabasının bu yılın sonlarına doğru Capitol Hill’de ilgi görmesi ve hızla gelişen dijital varlık alanı için çok ihtiyaç duyulan bir çerçevenin önünü açması bekleniyor. Lummis, muhalefetin son borç tavanı anlaşmasına %30’luk bir dijital varlık madenciliği vergisinin dahil edilmesini başarıyla engellediğinin altını çiziyor. Ayrıca, sektör için net bir düzenleyici ortam oluşturma mücadelesinin henüz bitmediğini vurguluyor. Bu bağlamda Lummis, şu paylaşımı yaptı:

POTUS’un %30’luk dijital varlık madenciliği vergisinin borç tavanı anlaşmasına dahil edilmesini başarıyla engelledik ancak mücadele henüz bitmedi. Bireylerin ve şirketlerin Amerika’da dijital varlıklara sahip olmalarını ve ticaretini yapmalarını sağlayacak düzenleyici bir çerçeve üzerinde çalışıyorum. Bizi izlemeye devam edin…

Yasa tasarısı ne getirecek?

Daha önce, bir dijital varlıklar sempozyumu sırasında Senatör Gillibrand, tasarının gözden geçirilmiş versiyonunun, özellikle tokenleri ve bunları elde etmek için gereken süreçleri tanımlama açısından daha ayrıntılı olacağını belirtti. Senatörlere göre bu hamle, çok ihtiyaç duyulan netliği sağlamayı amaçlıyor. Bunun yanında, kripto para birimi ortamındaki mevcut belirsizlikleri ele almayı hedefliyor.

Son raporlara göre, önümüzdeki tasarı öncelikle dijital varlıkları tanımlamayı amaçlıyor. Ayrıca, potansiyel olarak onlarla ilişkili “menkul kıymet” etiketini kaldırmayı hedefliyor. Buna ek olarak, önerilen mevzuatın algoritmik stablecoin’lere evrensel bir yasak getirmesi de ihtimal dahilinde. Ancak, stablecoin ihraç etmeye yetkili kuruluşları ve bunların USD rezervleriyle ilgili gereklilikleri belirlemek için daha fazla müzakere yapılması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx