Emeklinin zam beklentisi boşa çıktı! Peki şimdi ne olacak?

Türkiye’nin bir numaralı gündemi emekli maaşları.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son açıklamasında, beklenenin aksine bu konuya değinmemesi, emeklilerde hayal kırıklığı yaratmıştı.

Emeklilerin üst üste yaptığı mitinglerin ardından, Erdoğan’ın bir açıklamada bulunacağı beklentisi boşa çıkmış oldu.

“Ben kısa süre içinde bir açıklama gelmesini bekliyorum” görüşü, Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun’dan geldi.

Mehmet Şimşek’in liderliğindeki Hazine ve Maliye Bakanlığının izlediği bir ekonomi programı olduğunu belirten Erdursun, “Oradan, ‘bize fazla dokunmayın’ deniyor” dedi ve ekledi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomik anlamda yaşanan zorluğun farkında ama müdahale edemiyor. Emekli maaşlarına zamla ilgili birkaç gün önce, ‘Nasıl yapılmaz, olacak iş değil’ dedi ama son konuşmasında beklenenin aksine konuya değinmedi.

Cumhurbaşkanı’nın gözü ne Mehmet Şimşek’i görür ne başkasını. Ne olacaksa olsun der, gemileri yakar. Oyun büyük bir kısmı emeklilerden geliyor ve aldıkları aylıklar ortada.

Benim kanaatimce bir artış yapılacak ama ‘Biz balık hafızalıyız. Şimdi biraz zam yaparız, ocakta da az bir şey yaparız ama bu zamlar Mart’taki yerel seçimlerde bize istediğimizi kazandırmaz’ görüşündeler.

‘En iyisi şimdi geçiştirelim, en düşük emekli aylığına 2.500 TL zam yapalım, kendimizi ocak ayına atarsak, o zaman hem emekliye hem çalışana hem de asgari ücretliye enflasyonun üzerinde zam yaparız ve seçime rahat gideriz’ düşüncesi içinde olduklarını düşünüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx