Fenerbahçe’de çöküşün 7 nedeni! ‘Kimyasını tamamen bozdu’

Fenerbahçe’de, UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde önceki gece Nordsjaelland karşısında alınan tarihi yenilginin yankıları sürerken, Teknik Direktör İsmail Kartal’ın özellikle Fred, Becao ve Djiku’nun sakatlıklarının ardından yaptığı tercihler bu mağlubiyetin zemini hazırladı.

Son haftalarda formsuz olduğu gözlenen tecrübeli çalıştırıcının hamleleri, uzun süre yanlış oyuncuda ısrar etmesi ve plan üretememesi sezona fırtına gibi başlayan sarı-lacivertlilerin bir anda adeta kontak kapatmasına neden oldu.

1-) Fred’in sakatlığının ardından sezona iyi başlayan ve moralli olan İrfan Can Kahveci bir türlü o bölgeye çekilemedi. İrfan Can-Szymanski-İsmail Yüksek üçlüsü hiçbir maçta denenmedi.

2-) Cengiz Ünder-Dzeko ikilisi Roma’da beraber oynadı. Özellikle Cengiz transfer olduğu dönemde verdiği rö- portajda buna vurgu yaptı. Fakat bu ikili sadece Samsunspor maçında beraber oynadı. 2-0 kazanılan bu mücadelede Cengiz-Dzeko işbirliği ilk golü getirmişti. Ardından ya Cengiz çıktı Dzeko girdi ya da Dzeko çıktı Cengiz şans buldu.

3-) Dzeko ve Batshuayi’nin ardından takımın üçüncü golcüsü konumunda olan Umut Nayir hiçbir şekilde denenmedi. Tecrübeli futbolcu, Süper Lig ve Konferans Ligi’nde 10 maçta sadece 132 dakika şans buldu. Nayir, gol ya da asist katkısı veremedi.

4-) İsmail Kartal, Ryan Kent’i de kaybetti. Özellikle rotasyon döneminde Avrupa’da şans bulan futbolcu hiçbir zaman ilk 11 oyuncusu olamadı. Ayrılacağı haberleri de oyuncuyu moralsizleştirdi.

5-) İsmail Yüksek kariyerinin başında oyun kurucu olduğu için, stoperde maç içinde büyük sıkıntı yaşadı. Mücadele boyunca hoca müdahale etmedi ve sadece izlemekle yetindi. Milli futbolcu her pozisyonda çok kolay geçildi.

6-) Yoğun tempoda oyuncularını dinlendirmek isteyen İsmail Kartal, her zaman oyunun son bölümlerinde Dzeko, İrfan Can ve Tadic’i oyundan aldı. Bu hamle rakibin savunmada rahatlamasına neden oldu.

7-) Nordsjaelland deplasmanında Ferdi’nin yokluğunda takımın kimyasını tamamen bozdu. Yine çözüm bulamayan Kartal, İsmail’i stopere, Ryan Kent’i sol kanada, Tadic ise 10 numaraya çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx