Hayatı Kolaylaştıran Giyilebilir Teknoloji İnsanları Yalnızlaştıracak mı?

Giyilebilir teknoloji, teknoloji çağının büyük ilgisini topladı ve yenilikler getirdi. Giyilebilir teknoloji, genellikle iletişimi kolaylaştırmak ve hızlandırmak için vücuda takılan cihazlardan oluşur. Akıllı saatler, sanal gerçeklik gözlükleri, akıllı giysiler ve fitness izleyicileri gibi birçok farklı türü vardır. Teknolojinin hayatımızı kolaylaştırmak için var olduğunu bilsek bile olumsuz etkileri göz ardı edilemez. Peki sizce giyilebilir teknoloji yüzünden insan yalnızlaşır mı? Hep birlikte giyilebilir teknolojinin dünyasına bakalım.

Giyilebilir teknolojinin sosyal hayata etkisi

Giyilebilir teknolojiler, sosyal hayatı olumlu ve olumsuz şekilde etkileyebilirler. 

 • Bu cihazlar iletişimi geliştirip kolaylaştırdığı için hızlı haberleşmeyi sağlar ve topluluk bilincini oluşturur. Mesela, Spor izleyicileri ortak bir etkinlik oluşturup birbirleri ile bağlantı kurabilirler. Ayrıca, akıllı saatler gibi sürekli yanımızda haberleşebileceğimiz teknolojiler sayesinde insanlar bir araya hızlı bir şekilde gelebilir, birbirlerinden anında haberdar olurlar. 

 • Bu teknolojileri alışkanlık haline getirip bağlandıktan sonra insanlar yüz yüze etkileşim kurmamaya başlayabilir ve bağlantı derinliği azalır. Sürekli bir teknolojiyle yaşamak, dikkati teknolojinin üzerine toplar ve gerçek ilişkileri geliştirmeyi zorlaştırır. Gerçek dünyadan kopmak bu teknolojiler sayesinde oluşur. Odağımız teknoloji üzerinde olacağı için anlamsız konuşmalar, kafa dalgınlığı ve uzaklaşma isteği artacaktır.

Giyilebilir teknolojilerin yalnızlaştırması

Birçok faydası varken, yalnızlık üzerinde olumsuz etkileri de oldukça fazladır.

 • Sürekli yanımızda ve üzerimizde bir cihazın olması, bulunduğumuz ortamlardan kopmamızı sağlar. Sosyalliği azaltacağı gibi sosyal etkileşimde olmamız gereken durumlarda insanları isteksizleştirip zorlaştırabilir. Bildirimleri ve cihazları sürekli kontrol etme isteği, hem sağlığı etkiler hem de bağlantı gelişimini azaltır.

 • Sosyal problemleri ortaya çıkarabilir. Toplantı veya önemli bir durum esnasında cihazlara odaklanıp kalınırsa kişiler ilgisiz, isteksiz, sorumsuz ya da yaklaşılmaz görünebilir. Mimikler ya da yüzyüze olduğu sıcaklık dijital platformlarda hissedilemediği için güvenme, empati ve anlayış duygusu azalır.

Sosyal etkileşimi güçlendirmek için ipuçları

Giyilebilir teknolojinin olumsuz etkisi olan yalnızlığı azaltmak için sosyalleşmek çok önemlidir. Giyilebilir teknolojinin arttığı bu çağda sosyal etkileşim kurmak için birkaç ipucu:

 • Yüzyüze görüşebileceğiniz ortamlara devamlı katılmaya çalışın. Aktif olarak katıldığınız ortamlarda ilginizi ve odağınızı o ortamdan ayırmayıp anlamlı sohbetler kurmaya özen gösterin.

 • Giyilebilir teknoloji ve hatta diğer teknolojilere ara verin. Dijital bir detoks süresi belirleyin. Bu süreye gün içerisinde uymaya çalışın ve süre içerisinde hiçbir teknoloji cihazı ile ilgilenmemeye çalışın.

 • Toplum içine karışın. Grup etkinlikleri, etkinlikler, kurslar veya kulüplere katılın ve yeni insanlarla tanışıp farklı organizasyonlarda bulunmak için gönüllü olun.

 • İş için kullandığınız cihazları kişisel zamanınızda bulundurmayın. Mesai saatleri içerisinde değilseniz işe ve cihaza odağınızı vermeyip kendinize zaman ayırın. İş ve özel hayatınızın sınırlarını koruyun.

Giyilebilir teknolojinin olumlu yönleri

Giyilebilir teknolojilerin her ne kadar insanları yalnızlaştırdığına emin olsak bile bunların olumlu yönleri olduğunu da göz ardı etmemeliyiz.

 • Spor izleyicileri, geri bildirim ve kişisel hedefler belirleyerek insanların aktif kalmasını sağlar ve bazı programlar motive eder.

 • Akıllı saatler, bilgiye, bildirime, acil durumlara ve sağlık özelliklerine hızlı erişimi ile güvenliği ve rahatlığı sağlar.

 • Güçlü etkileşimler ile insanlar arasında ki bağlantıya öncelik veren cihazlar sayesinde yeni insanlarla tanışmak ve hızlı iletişim kurmak kolaylaşır.

 • Cihazlar sayesinde çevrimdışı etkinlikler planlayıp sosyal etkileşimi arttırmak mümkündür.

 • Takvim ve bildirimlerin aktif olduğu giyilebilir teknoloji de görevler ve planlar saatine uygun bir şekilde yönetilmesi mümkündür.

 • Lojistik türü sektörlerde barkod tarayıcıları olan giyilebilir teknolojiler de hatalar azaltılıp, hız ve kolaylık arttırılabilir.

 • Giyilebilir cihazlar, bilgiye ve iletişime hızlı erişim sağlayarak üretkenlik ve verimliliğin artmasını sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir