Irak: İsveç’in Bağdat Büyükelçiliği’ne olanlar tekrar edemez

Irak hükümeti, İsveç’te yapılan Kuran eyleminin ardından İsveç’in Bağdat Büyükelçiliği’nde yaşananlar hakkında bir açıklama yaptı. Ülkedeki yabancı misyonlara güvenlik ve koruma güvencesi veren Irak Dışişleri Bakanlığı, başkentteki İsveç Büyükelçiliği’nde yaşananların tekrar etmesine izin vermeyeceklerini belirtti.

Reuters’ın haberine göre, konuya ilişkin açıklama yapan Irak Dışişleri Bakanlığı, “Irak hükümeti, ülkeler arasındaki diplomatik ilişkiler düzenleyen Viyana Sözleşmesi’ne tamamen bağlıdır ve ülkedeki tüm diplomatik misyonların güvenlik ve korunmasını garanti eder” ifadelerini kullandı. Bakanlık ayrıca, “İsveç Krallığı’nın Bağdat’taki büyükelçiliğine olanlar tekrar edemez ve benzer herhangi bir eylem yasal yükümlülüklere tabi olacaktır” dedi.

İSVEÇ’TEN BAĞDAT’TAKİ PERSONELİNİ ÇEKME KARARI

Öte yandan, İsveç hükümeti de Kuran eyleminin ardından Bağdat Büyükelçisi’nin sınır dışı edilmesi sonrasında bu ülkedeki tüm büyükelçilik personelini çektiğini duyurdu.

Deutsche Welle (DW) Türkçe’nin haberine göre, Irak’ın İsveç’in Bağdat Büyükelçisi’ni sınır dışı etme kararının ardından İsveç hükümeti, güvenlik gerekçesiyle Irak’taki bütün büyükelçilik personelini geri çektiğini ve büyükelçilikte yapılan tüm işlemlerin bir süreliğine Stockholm’den yürütülecegini açıkladı.

Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde Kuran yakılacağının duyurulması üzerine 19 Temmuz Çarşamba gecesi Irak’ın başkenti Bağdat’taki İsveç Büyükelçiliği’ne kalabalık bir grup saldırı düzenlemiş, eylemciler binayı ateşe vermişti. Büyükelçilik personeli olayda zarar görmezken, oluşan maddi hasar konusunda bilgi verilmemişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx