Köy okulu öğrencilerinden ‘Öğrence’ E-Dergi binin üstünde okuyucuya ulaştı

Bingöl’ün Karlıova İlçesine 30 kilometre uzaklıktaki Hacılar Köyü’nde bulunan Hacılar Ortaokulu öğrencileri, röportajlardan şiirlere uzanan geniş içeriklere sahip bir E-Dergi hazırladı. 24 Mayıs’ta internet ortamında yayınlanan dergide, yaklaşık 40 öğrenci görev aldı. Dergi ile öğrencilerin özgüvenlerinin gelişmesi ve potansiyellerinin açığa çıkmasını amaçladıklarını söyleyen Hacılar Ortaokulu Müdür Yardımcısı Abdulkadir Özsoy, derginin köy halkı tarafından büyük ilgi gördüğünü hatta çevre illerdeki okullardan da olumlu tepkiler aldıklarını dile getirerek şunları söyledi:

3 AYLIK ÇALIŞMA SONUCUNDA YAYINLANDI
“Eylül ayında okula atandığımdan beri öğrencileri gözlemliyorum. Bu gözlemlerimin sonucunda birçoğunun potansiyelini dışa vuramadığını fark ettim. İmkansızlıklar nedeniyle birçok sosyal aktiviteden de yararlanamıyorlardı. Bu sebeple çocukların hem bir arada çalışabilecekleri hem de yaratıcı yönlerini geliştirebilecekleri bir derginin hazırlanabileceğini düşündüm. Dergi çalışmalarına öğretmen ve öğrencilerimizle mart ayında başladık. 3 aylık bir çalışmanın sonucunda dergimiz geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Yayınlandığı ilk gün henüz üstünden 24 saat geçmeden binden fazla okuyucuya ulaştı. Dergide öğrencilerimizin kültür, sanat, edebiyat, spor alanlarında yazıları var. Okuldaki toplam öğrenci sayımız 104, dergide ise çoğunluğu 7’nci sınıf öğrencilerinin oluşturduğu 40 kişilik bir ekip çalıştı.

KÖY SINIRLARINI AŞMAK İSTEDİK
Dergi sayesinde çocukların özgüveninin de geliştiğini fark ettim. Çünkü sadece yazmakla kalmayıp Gazeteci, Yazar Haşmet Babaoğlu ve Tiyatro Oyuncusu Selahattin Taşdöğen ile röportaj yapma imkânı buldular. Dergi genelinde içeriklerin tamamı öğrenciler tarafından hazırlandı. Öğretmenlerimizse çocuklara mentörlük yaptı ve bu sayede 7’den 70’e herkese hitap eden bir dergi yayınlanmış oldu. Derginin köy sınırlarını aşmasını ve ülke genelinde okunmasını sağlamak için internet ortamında yayına aldık.”

YENİ SAYI, YENİ DÖNEMDE
Dergi kapağının da ilgi gördüğünü belirten Özsoy, “Kapakta 5’inci sınıf öğrencilerimizden Muaz Ali Kaçi yer aldı. Geçtiğimiz yıl görsel sanatlar öğretmenimizin çektiği bu fotoğrafın kapak için oldukça uygun olduğunu düşündük. Kapağından yazılarına kadar tamamen öğrencilerimizin emeğiyle ilk dergimizi çıkardık. Bir sonraki sayıyı önümüzdeki eğitim öğretim döneminde hazırlayıp yayınlamak istiyoruz” dedi.

‘DERGİ İLGİ GÖRÜYOR’

Sırma İşçi, 7’nci sınıf öğrencisi: “Çok heyecanlandık, çok emek verdik. Büyüyünce yazar olmak istiyorum çünkü kalemi elime aldığımda her şey değişiyor, yeni bir dünya açığa çıkıyor. Bu sebeple okulumuzun ilk dergisinde yazılarımın yayınlanması beni çok mutlu etti.”

Bedirhan Arınan, 7’nci sınıf öğrencisi: “Büyük bir gurur yaşıyorum. Dergide teknoloji odaklı yazılar yazdım çünkü ilerde yazılım mühendisi olmayı hayal ediyorum. Dergi ilgi görüyor, ilerleyen süreçte yeni sayısını hazırlamayı istiyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir