“Mega Çöküş!” Ünlü Yatırımcıdan Altın ve Bitcoin Tahminleri!

HS Dent’in kurucusu Harry Dent, “her şey balonu”nun nihayet 2024 yılında patlayabileceği uyarısında bulunuyor. Dent, Bitcoin ve altın dahil tüm varlıklarda bir erime öngörüyor.

Neredeyse balonlaşmamış hiçbir şey yok!

Harry Dent, balonların tehlikeli olduğunu söylüyor. Çünkü ekonominin aşırı uyarıldığını ve varlıklar satılmaya başladığında aşağı hareketin hızlı olacağını belirtiyor. Bu bağlamda Dent, şu açıklamayı yapıyor:

Bu yılın ikinci yarısına kadar bunu atlatıp atlatamayacağımızı bilemeyeceğiz. Ve sorun şu ki, o zamana kadar her şey çok hızlı gelişebilir. Balonlar doğaları gereği aşırı uçlara gittikleri için çökerler. Çünkü, insanlar sadece yükseldikleri için bir şeylere yatırım yapmışlardır. (…) Normalde her on yılda bir durgunluk yaşarız. Yedi ila sekiz yıl boyunca bir patlama yaşarız ve ardından iki ila üç yıl boyunca yavaş yavaş durgunluğa gireriz. Ekonomimiz bu şekilde sağlıklı kalır. 2008’den bu yana engellediğimiz şey bu. Başarısızlığa izin vermiyoruz, çünkü başarısızlığın tüm kalenin yıkılmasına neden olacağından korkuyorlar. Bu çok daha küresel bir durum. Neredeyse balonlaşmamış hiçbir şey yok.

Tarihteki her büyük çöküşün üç aşağı dalgası olmuştur”

Harry Dent, satışlar başladığında borsanın son zamanlardaki en yüksek seviyelerinden %60 civarında düşeceği uyarısını yapıyor. Ünlü yatırımcı, ilk dalgayı 2022’de gördüğümüzü belirtiyor. Bu doğrultuda Dent “Bu orta dalga düşüş olacaktır. Tarihteki her büyük çöküşün üç aşağı dalgası olmuştur.” diyor. Dent ayrıca, son dalganın bundan sonra geleceğini belirtiyor. Ancak en büyük hasarın ikinci dalgada geleceğini de sözlerine ekliyor. Dent, Nasdaq bu seviyenin altına düştüğünde insanların paniklemeye başlayacağını öngörüyor.

Altın yerinde sayarken Bitcoin piyasalara ne anlatıyor?

Harry Dent’e göre Bitcoin muhtemelen öncü gösterge olacak. Eğer düşmeye devam ederse, gayrimenkul ve diğer varlıklar için bir alarm olacak. Buna altın da dahil. Bu bağlamda Dent, şu yorumu yapıyor:

Bitcoin, 90’ların sonu ve 2000’lerin başındaki ilk teknoloji balonunda Amazon ve online perakendecilere çok benzeyen bu yeni gelişen endüstrinin öncü köpeği. Bitcoin’in burada başarısız olmaya başladığını görmek istiyorum. Eğer Bitcoin 40.000 doların altına inerse, bu muhtemelen başka bir düşüş dalgasına gireceğimizin işaretidir.

Altın neden satış riski altında?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, altın fiyatları 2 bin doların üzerinde kalmaya devam ediyor. Harry Dent’e göre altın da bu her şey balonunda bir satış riski altında. Ünlü yatırımcı, parlak metal konusunda şu değerlendirmesini paylaşıyor:

2008’de altın 2008’in ilk aşamalarında ayakta kaldı ve sadece ikinci iki çeyrekte düştü. Daha sonra kısa bir süre yaklaşık yüzde 45 düştü ve sonra tekrar yükseldi. Parlak metal o dönemde en kötü çöküşü yaşamadı. Ancak, çöktü ve anneye koşmaya başladı.

Harry Dent aynı döngünün bu kez de tekrarlanacağını tahmin ediyor. Ancak bu gerçekleşmeden önce altın fiyatının 2.200-2.300 dolar gibi yeni rekor seviyelere ulaşabileceğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx