Newton Uçuş Akademisi İGA İstanbul Havalimanı’nda Açıldı

Türkiye’nin ilk Newton Uçuş Akademisi; Boeing, İGA İstanbul Havalimanı, FIRST Scandinavia ve Bilim Kahramanları Derneği iş birliğinde İGA İstanbul Havalimanı’nda açıldı. Lansman etkinliği; proje ortakları, havacılık ve eğitim alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlardan temsilcilerin yanı sıra İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri İlker Haktankaçmaz, ABD İstanbul Başkonsolosu Julie Eadeh ve Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasip Turhan’ın katılımlarıyla İGA Kampüs’teki Newton Uçuş Akademisi’nde gerçekleştirildi.

Norveç merkezli bir sivil toplum kuruluşu olan FIRST Scandinavia’nın tasarladığı, Boeing’in desteği ve İGA İstanbul Havalimanı’nın ev sahipliği ile hayata geçirilen Newton Uçuş Akademisi’nin faaliyetleri, bilim eğitiminde uzmanlaşmış bir sivil toplum kuruluşu olan Bilim Kahramanları Derneği tarafından yürütülecek. Profesyonel eğitimlerde kullanılanlarla benzer üç adet tam hareketli ve üç adet sabit olmak üzere toplam altı adet uçuş simülatörü ile laboratuvar alanı bulunan merkez, 11-18 yaşları arasındaki öğrencilere temel uçuş prensiplerini deneyimleyerek öğrenme fırsatı sunuyor. Uygulanacak program kapsamında, matematiksel hesaplama, navigasyon, meteoroloji, aerodinamik ve biyoyakıt konuları bir STEM (fen, teknoloji, mühendislik ve matematik) müfredatı kapsamında öğrencilere sunulacak. Bu program kapsamında, özel hazırlanmış eğitim modülleriyle öğrencilerin küçük gruplar halinde bir uçuşu önce hazırlayıp planlaması, sonrasında da simülatörlerde uygulamalı olarak gerçekleştirmesi hedefleniyor. Newton Uçuş Akademisi, gençleri havacılık dünyası ile tanıştırırken, bu benzersiz deneyimle öğrencilere hem eğlenme hem de öğrenme fırsatı sunuyor.  

Boeing Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Ayşem Sargın, “Newton eğitim programını, geçtiğimiz yıl açılışını gerçekleştirdiğimiz Newton Gezici Bilim Atölyesi ile ilk defa Türkiye’ye getirmiştik. Aradan geçen bir buçuk yılı aşkın sürede gezici bilim atölyemizi ziyaret eden binlerce gencimizi uygulamalı STEM eğitimi ve havacılığın bilimsel temelleriyle tanıştırdık. 2024 yılında Newton Gezici Bilim Atölyemizi, Türk Hava Yolları ile iş birliği yaparak depremden etkilenen gençlerin yaşadığı bölgelere de götürmeyi planlıyoruz. Bu alandaki faaliyetlerimizi Newton Uçuş Akademisi’nin açılışıyla daha da ileriye taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz. Cumhuriyetin yeni yüzyılını emanet edeceğimiz gençlerimize ve Türkiye’nin büyüyen havacılık sektörünün geleceğine yönelik bu projeye katkılarından dolayı İGA İstanbul Havalimanı, FIRST Scandinavia ve Bilim Kahramanları Derneği’ne teşekkür ediyoruz. 2017 yılında uygulamaya başladığımız Boeing Türkiye Milli Havacılık Planı çerçevesinde, bugün Newton Uçuş Akademisi’nin de aralarında olduğu pek çok projemizle Türkiye’nin havacılık alanındaki insan kaynağına yatırım yapmaya devam ediyoruz. Newton Uçuş Akademisi’ndeki uçuş simülatörleri ve eğitim modüllerinin öğrencilerimize ilham vereceğine, hızla büyüyen havacılık sektörünün ihtiyacı olan insan kaynağının karşılanmasında Türk gençlerinin katkısını artıracağına inanıyorum.” açıklamasında bulundu.

İGA İstanbul Havalimanı olarak Boeing, FIRST Scandinavia ve Bilim Kahramanları Derneği iş birliğinde hayata geçirilen projeye ev sahipliği yapmaktan dolayı memnuniyet duyduklarını belirten İGA İstanbul Havalimanı CEO Vekili Selahattin Bilgen, “Havacılık sektörünü gençlere sevdirmek ve toplumumuzla sektörümüzü tanıtmak amaçlı etkileşimde bulunmak, Newton Uçuş Akademisi ile sürdürülebilirlik yaklaşımımız doğrultusunda hedeflediğimiz en temel amaçlarımızdan biri. Türkiye’de ve dünyada havacılığın merkezi olarak konumlandırdığımız İGA İstanbul Havalimanı için bütünleştirici bir proje olduğuna inanıyoruz. Böylelikle, havacılıkta lider konumdaki bir havalimanı olarak sektörün ihtiyaç duyduğu insan kaynağını yetiştirme ve eğitim verme anlamında da önemli bir rol üstlendiğimize inanıyorum. Bu anlamda son iki yıldır, yıllık bazda binden fazla stajyer öğrenciye kapılarımızı açtık ve geçtiğimiz günlerde ülkemizin “En Çok Staj İmkânı Sunan Özel Sektör Kuruluşu” olma gururunu yaşadık. Sektör paydaşlarımızla attığımız bu güçlü adım sayesinde, yalnızca bir havalimanı değil, küresel aktarma ve buluşma merkezi olan İGA İstanbul Havalimanı’nın, Türkiye’ye ve toplumumuza sınırların ötesinde bir hizmet anlayışıyla yaklaştığını bir kez daha gösteriyoruz,” dedi.

FIRST Scandinavia’nın CEO’su ve kurucusu Per-Arild Konradsen, “5 yıl önce heyecan verici bir fikirle başlayan bu yolculuğun sonunda bugün, Newton Uçuş Akademisi’nin açılışını duyurmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Büyük bir dönüm noktası olan Newton Uçuş Akademisi İstanbul, Türkiye’deki öğrencilerin Newton konseptini heyecan verici bir ortamda keşfetmelerini ve gelecekteki kariyer olanakları hakkında fikir sahibi olmalarını sağlayacak. “dedi.

Bilim Kahramanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir, “Bilim Kahramanları Derneği olarak 2011 yılındaki kuruluşumuzdan bu yana çocukları ve gençleri erken yaşlardan itibaren bilim ve STEM alanları ile tanıştırıyoruz. Bütün çalışmalarımız bilimin, gelecek için tek umut kaynağı olduğu inancıyla gerçekleşiyor. İş birliğini Boeing, İGA İstanbul Havalimanı ve FIRST Scandinavia ile yaptığımız Newton Uçuş Akademisi İstanbul, ortaokul ve lise öğrencilerini havacılık odaklı STEM deneyimi ile tanıştıracak benzersiz bir girişimin ikinci ayağını oluşturuyor. Bu projenin gençlerimize havacılık ve STEM alanlarında bir kariyer sahibi olmaları yönünde ilham vereceğine inanıyoruz. Bilim Kahramanları Derneği olarak kıymetli ortaklarımız ile Türkiye’deki gençlere sunabildiğimiz Newton Uçuş Akademisi İstanbul için oldukça heyecanlı ve gururluyuz. Türkiye’nin kuruluşunun 100. yılında hayata geçirilen bu projemizin çocuklara ve gençlere yeni ufuklar açmasını umuyoruz.” dedi.  

İlk olarak 2016 yılında Norveç’in Bodø şehrinde faaliyetlerinde başlayan Newton Uçuş Akademisi’nin ikincisi geçtiğimiz yıl İskoçya’nın Glasgow şehrinde, üçüncüsü ise bu yıl Çin’in başkenti Pekin’de kuruldu. 2016-2022 yılları arasında 24binin üzerinde kişinin ziyaret ettiği ve uçuş eğitimlerine katıldığı Newton Uçuş Akademileri, İstanbul’da açılan son merkezle birlikte çok daha fazla genci havacılık odaklı STEM eğitimi ve uçuş simülatörü deneyimiyle tanıştırmaya devam ediyor.

Newton Uçuş Akademisi, ayrıca, Newton konseptinin Türkiye’deki ikinci aşamasını teşkil ediyor. 28 Nisan 2022 tarihinde Boeing, FIRST Scandinavia ve Bilim Kahramanları iş birliğinde hayata geçirilen Newton Gezici Bilim Atölyesi, o zamandan bu yana İstanbul’daki üç farklı lokasyonda 2.000’den fazla ortaokul ve lise öğrencisini ağırladı. Atölyenin önümüzdeki dönemde Anadolu’nun farklı şehirlerindeki okulları kapsayan bir tura çıkması planlanıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx