Mansur Yavaş’ın ‘başıboş köpek’ algısını bozdu: 163 milyon TL harcadı, hiçbir şey yapmadı

AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, Ankara’da Keçiören’de başıboş sokak köpeklerinin saldırısı sonucu ağır yaralanan ve Hacettepe Hastanesi’nde tedavisi devam eden ilkokul öğrencisi Tunahan Yılmaz’ı ve ailesini ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti. Özcan, sokak köpekleri ile ilgili 5 yıldır adım atmayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı olaydan 1. derecede sorumlu olduğunu kaydetti.

“YAŞANAN ACI OLAY HEPİMİZİ DERİNDEN ETKİLEDİ”

AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, “Küçücük bir bedenin bu kadar ağır bir süreç yaşaması hepimizi üzmüştür. Yavrumuza Allah’tan şifa ailesine de sabırlar diliyorum. İnşallah böyle bir olay tekrar yaşanmayacak. Başıboş köpeklerle ilgili yaşanan sorunların Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kesin çözüme kavuşturulacağına ilişkin net ifadeler kullanıldı. Ancak burada dikkat çekmek istediğim bir konu var. Yaşanan bu acı olay tabi ki hepimizi derinden etkilemiştir. Ancak olayın en büyük sorumlusu başıboş köpeklere ilişkin herhangi bir adım atmayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tır” şeklinde konuştu.

Başkan Yavaş’ın göreve geldiğinde Ankara’da köpek barınağı olmasına rağmen bir tane bile köpek barınağı olmadığını iddia ettiğini hatırlatan Özcan, “Sayın Yavaş kendi sosyal medya hesabı üzerinden 2 Eylül 2020 tarihinde ‘Başkent’te her can her zaman çok kıymetli’ diyerek yaptığı paylaşımla da, Çankaya Karataş Mahallesi’nde dostlarımıza yeni bir yaşam alanı oluşturmak için 16 Eylül’de ilk adımı atacağız sözünü verdi” dedi.

“BARINAĞI BİTİRMEK İÇİN 3 İHALE YAPTI 163 MİLYON PARA HARCADI”

Bu sözün ardından Başkan Yavaş’ın 16 Eylül 2020 yılında Gölbaşı’nda 6 bin sokak hayvanının barınacağı Karataş Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi Projesi’nin ihalesini yaptığını hatırlatan Başkan Özcan, “Aradan geçen 1 yılda barınağın ihalesini alan şirket tek bir çivi çakmazken 7 Temmuz 2021 yılında yaklaşık 45 milyon lira bedelle yeni bir ihale yapıldı ve Nisan 2022’de çalışmaların biteceğinin sözü verildi.” dedi.

Yavaş’ın yaptığı ihalelerin “adrese teslim” ihaleler olduğunu belirten Özcan, “Nisan 2022 yılında biteceği sözü verilen barınağın son durumu için yapılan incelemelerde ne hikmetse çalışmaların durdurulduğu görüldü. Ardından 7 ay daha tek bir çivi çakılmayan barınağa ilişkin 25 Kasım 2022 yılında 3’üncü bir ihale daha gerçekleştirildi. Sayın Mansur Yavaş ve ekibi gerçekleştirdiği 3 ihalede toplamda 163 Milyon TL harcadı. Nisan 2022 yılında biteceğinin sözü verilen barınağa ilişkin 22 Temmuz 2023 yılında Sayın Yavaş sosyal medya hesabı üzerinden bir paylaşım daha yapıyor. Yavaş yaptığı paylaşımda barınağın yüzde 95’inin tamamlandığını ve çok yakında açılışını yapacağını ifade ediyor. Ancak bu paylaşımının da üzerinden 5 ay geçti. Barınağın son durumuna ilişkin hala ses seda yok.” dedi.

“5 YILDIR POPÜLİST SÖYLEMLERLE HALKI KANDIRMAYA ÇALIŞIYOR”

Mansur Yavaş’ın popülist söylemlerde bulunduğunu ancak hiçbir adım atmadığını belirten Özcan şöyle devam etti

“Karataş Geçici Hayvan Barınağı’nı 5 yıldır bitiremeyen ve insanların başıboş köpekler tarafından parçalanmasına, sakat kalmasına ve hatta ölmesine neden olan bir belediye başkanı hiç utanmadan kameralar karşısına geçip ‘Gelin hep beraber toparlayalım bu işi’ şeklinde demeç verebiliyor. Popülizm siyasetini bırakıp hizmet siyasetine yönelin Sayın Yavaş. Ülke gündemine düşen konularda popülist söylemlerde bulunup insanları kandırmaya çalışıyor. Ancak Sayın Yavaş görüldüğü üzere konunun kökten çözümü için hiçbir adım atmamış. Başlattığı işi bile 5 yıldır bitirememiş. İnşallah bu sorunun çözümü de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde AK Parti’ye nasip olacaktır. İnsanlarımızı 5 yıldır yaşadıkları bu durumdan 4 ay sonra kurtaracağız. Yüzde 60 ile kazanıyoruz diye şov yapanları 31 Mart gecesi büyük bir hezimetle evlerinde torun sevmeye yollayacağız”

“YAVAŞ VERDİĞİ SÖZÜ TUTMADI”

Yavaş’ın seçimden iki gün önce verdiği sözü hatırlatan Hakan Han Özcan, “Sayın Yavaş 31 Mart seçimleri öncesi ‘belediye başkanı seçildiğim takdirde ‘Yoğun kısırlaştırma yaptıracağıma ve TBMM’de kabul edilen Hayvanları Koruma Kanunu’nu ‘Uygulayacağıma’ söz veriyorum” diyerek sözleşmeye imza attı. Sözleşmenin 1’nci maddesinde, ‘seçildiğim takdirde bakım evi kurup, sahipsiz hayvanların kısırlaştırılma, bakım, tedavilerini yasal, tıbbi ve ahlaki boyutta 7/24 olarak sağlayacağıma, bakımevine ehil ve bilgili ve kısırlaştırma konusunda uzman veteriner hekimler, veteriner teknikerleri ve yeterli sayıda görevli alacağıma, hayvanların üreyip çoğalmalarını kısırlaştırma ile kontrol altına aldıracağıma, gerek toplama ve gerekse barınak hizmetlerinde vicdanlı ve merhametli elemanlar çalıştıracağıma’ söz veriyorum’ dedi. Ancak bu sözünü de tutmadı” diye konuştu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx